Отчетоха 13,9% безработица в Добричка област
Отчетоха 13,9% безработица в Добричка област / Дарик Добрич - архив

13,9% е нивото на безработицата през декември в Добричка област, информираха от Бюрото по труда. В сравнение с предходния месец увеличението е с 0,5 процентни пункта. В Добрич безработицата е 9,7% за декември, при 9,4% за ноември месец. Нарастването на броя на безработните е нормален процес през зимния период на годината, коментират от Бюрото по труда.

Средногодишният брой регистрирани безработни в Добричка област през 2012 г. е 10 164, а равнището на безработица е 12,7%.

Общо 485 безработни от областта са започнали работа през месец декември, сочи още статистиката. От тях по програми и насърчителни мерки за заетост са устроени на работа 215 души. В бюрата по труда от областта са обявени 284 работни места, като най-много са от сферата на преработващата промишленост, следвани от строителството и търговията.

Към 30 януари 2013 г. Бюрото по труда в Добрич разполага с общо 59 свободни работни места. Седемнадесет от тях са за специалисти с висше образование - лекари, учители, търговски представител, рехабилитатор, логопед, възпитател и началник ОТЗ. От работническите професии традиционно най-търсени остават работниците в шивашкото и обувното производство.