За четвърти пореден път в Добрич бе организиран протест срещу увеличението на цените на винетките. Протестиращите приеха жалба до Омбудсмана на Републиката Мая Манолова.
„Министър Павлова обяви, че закупуването на винетен стикер е доброволен акт. Именно срещу това възразяваме и настояваме за Вашата намеса, защото според съществуващата в страната пътна мрежа, придвижването от едно населено място до друго, както и до общински или областен център се извършва по републиканска пътна мрежа, за която е нужен винетен стикер”, се посочва в жалбата.
Според протестиращите с поскъпването на винетките „се нарушават конституционните права на хиляди граждани на Републиката, които живеят в селата и малките населени места. „Ако е доброволен акт закупуването на винетка, то държавата трябва да осигури алтернативни пътни артерии, за които няма да е нужна винетка, а такива няма”, пише в жалбата.
Никой не се съобразява с това, че хората в страната обедняват, а според българската конституция „гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество”, заявяват още протестиращите от Добрич.
Според тях, увеличението на винетните стикери „е неправомерно на фона на пенсиите, които вземат родителите ни, защото това ги обрича на невъзможност да посещават здравни заведения и аптеки в общинските центрове”.
От 8 години ние плащаме винетки, а от 20 пътищата в региона не са ремонтирани и няма надежда това да стане в следващите няколко години, се казва още в жалбата.
Около 50 шофьори се включиха в протестното шествие днес. Колоната тръгна от паркинга на стоматологията и премина по утвърдения вече маршрут - ул. „Отец Паисий”, бул.”Трети март", ул.”Сан Стефано”, бул.”Русия”, бул. „25-ти септември” до паметника на Хан Аспарух, където за кратко беше блокирано движението.
Търсим всякакви варианти за диалог с управляващите, а те се правят на слепи и глухи, затова решихме да изпратим жалба до омбудсмана, коментира Илияна Кръстева, един от участниците в протеста.
„Ще протестираме докато ни забележат, докато разберат, че така не може. Нека се асфалтират поне няколко пътища в региона и тогава ще плащаме по-скъпи винетки”, казаха други протестиращи. Един от недоволните шофьори предложи цените на винетките да бъдат съобразени със състоянието на пътищата в отделните региони. „Където има хубави пътища, там да се плащат по-скъпи винетни стикери. Ние защо да плащаме, след като тука не се влагат средства в пътната инфраструктура”, попита протестиращият.
Пътувам в цяла Европа и единствените по-лоши пътища от българските са тези в Украйна, коментира друг от излезлите на протест добричлии.
„Повишават се данъци, вдигат цената на винетките, а заплатите ни остават едни и същи. Ако не ни чуят няма да протестираме срещу по-скъпите винетни стикери, а срещу цялото правителство”, заплашиха хората.