Турция блокира и YouTube
Турция блокира и YouTube / снимка: БГНЕС

Турското правителство нареди блокирането на платформата YouTube седмица след като предприе подобна мярка и спрямо Twitter, съобщават турските медии. Това става след изтичането на нови пиратски записи, злепоставящи режима.

Решението на Турската агенция по телекомуникациите (TIB) относно YouTube е било съобщено на турските интернет доставчици и на GSM операторите, уточнява ежедневникът "Хюриет" на страницата си в интернет.

"Достъпът беше блокиран от Турската агенция по телекомуникациите", гласи съобщение до интернет потребителите, които искат да влязат в сайта. Решението идва след публикуването в YouTube на запис от разговор, в който четирима турски високопоставени представители, включително външният министър Ахмет Давутоглу и директорът на разузнавателната агенция Хакан Фидан, говорят за възможна военна операция в Сирия, пише БГНЕС.

Автентичността на разговора и условията, при които е бил записан и разпространен в YouTube, не бяха установени. В аудиозаписа глас, вероятно на Фидан, говори за изпращане "на четирима мъже (в Сирия), за да изстрелят осем ракети срещу изоставен терен" в Турция и така да се оправдае турски военен отговор.

Турското външно министерство увери в комюнике, че този запис е "манипулиран" и осъди остро "атаката" срещу националната сигурност на Турция. От миналия месец десетки записи на телефонни разговори, замесващи Ердоган и неговия антураж в голям корупционен скандал, бяха разпространени в интернет.

За да попречи на публикуването им, Анкара блокира преди седмица сайта за микроблогинг Twitter, предизвиквайки вълна от критики в цял свят. Съд в Анкара нареди вчера отмяната на тази мярка, която обаче остава в сила, защото Турската агенция по телекомуникациите разполага със срок от 30 дни, за да се съобрази с нея.

В неделя в Турция ще се проведат местни избори, които са от ключово значение за Ердоган.