Двама австралийски сърфисти измислиха начин как да се чистят морето и океаните след замърсяването на хората.
Те са разработили устройство, което функционира като плаващо кошче за боклук, пише Live Science, цитирано от Фокус. Устройството, наречено Seabin, се се закрепя към подвижен док в пристанище и се свързва с помпа на брега. Помпата генерира воден поток, с който в контейнера попадат отпадъците.
В Черно море пристигат океански "пришълци", внедряват се в екосистемата
Конструкцията на Seabin е съвсем проста. Кошчето се състои от цилиндричен контейнер, в който се поставя торба от естествени влакна и водна помпа.
Захранваната от енергиен източник на брега водна помпа генерира водно течение, което вкарва отпадъците в кошчето. Изобретателите на почистващото устройство - Пит Цеглински и Андрю Търтън, се надяват да започнат производството му до края на тази година.
Замърсяването на водите се превръща в сериозен проблем, според Съвета за защита на природните ресурси (Natural Resource Defence Council). Пластмасовите отпадъци са значителна част от боклуците, които се носят в световните океани. Учени изчисляват, че през 2010 година на сушата са били изхвърлени между 4.4 милиона и 13.2 милиона тона пластмаса. Това се равнява на над 437 пъти теглото на Айфеловата кула.
За първи път: Заснеха как морски животни се хранят с пластмаса