Русия е изненадана от критиките за експедицията в Северния ледовит океан
Русия е изненадана от критиките за експедицията в Северния ледовит океан / netinfo

Руският външен министър Сергей Лавров отново защити претенциите на Москва към територии в Арктика. Целта на руската научна експедиция в района, подчерта той, е да събере научни доказателства, че подводната планинска верига на Северния полюс е продължение на руския континентален шелф, съобщиха ДПА и Франс прес.

За да затвърдят символично териториалните претенции, руските полярни изследователи вчера забиха руски трикольор, изработен от титан, на дъното на Северния ледовит океан.

Лавров изрази "учудването си" от ироничните критики на Канада, чийто външен министър Питър Маккей заяви, че да се забие знаме на дъното на океана е действие, характерно повече за 15-и век, и че то не дава на Русия правото върху природните богатства там.

"Прочетох за изявлението на канадския си колега. То наистина ме изуми", посочи Лавров, цитиран от Франс прес.

Дания, която също има претенции към дългата 1800 километра подводна планинска верига Ломоносов, разкритикува руската експедиция като "безсмислено шоу за медиите". Другите арктически държави САЩ и Норвегия също потвърдиха претенциите си към региона.

САЩ подчертаха, че Русия няма никакви права върху района след експедицията. "Не знам дали са забили знаме от метал, от пластмаса или са покрили дъното на океана с плат. Това не означава нищо", заяви говорителят на Държавния департамент Том Кейси.

Франс прес изтъква, че зад фасадата на тази научна експедиция се крие съперничеството между Русия и останалите арктически страни за контрол над този богат на суровини район.

Смята се, че в Арктика има залежи от 10 милиарда тона петрол и газ на стойност над 1 трилион долара, пише днес вестник "Известия". Предполага се също, че има много злато и диаманти.

Русия се надява да затвърди териториалните си претенции над планинската верига Ломоносов в ООН до 2009 г., отбелязва ДПА.