Възпитаниците на детска градина в Пекин не могат да спрат да се смеят, докато опитват да разгадаят гатанка, зададена им от новия "възпитател" - малък сладък робот с кръгла глава и тъчскрийн лице.

Висок 60 сантиметра, автономният образователен асистент Кико вече се използва в 600 детски градини в Китай. Той разказва приказки и дава на децата логически задачи.

7 робота, вдъхновени от природата (ВИДЕО)

Този бял закръгленичък робот няма ръце и се придвижва на малки колелца. Вградените в него камери му помагат да се ориентира в пространството, а децата могат да записват благодарение на тях видеа.

В Китай роботите вече доставят покупки, придружават възрастни хора или обясняват закони. Създателите на фирмата "Кико" се надяват да разпространят масово образователните си асистенти по класните стаи.
В детската градина в предградията на Пекин децата слушат в захлас как малкият възпитател андроид разказва с детски глас приказка за изгубен в пустинята принц. Задачата им е да помогнат на героя от историята да намери верния път, като подредят квадратни рогозки, представляващи пътя, по който той върви. На всеки верен отговор Кико реагира с ентусиазъм, а на екрана му се появяват мигащи очи във формата на червени сърца.

Уволниха робот продавач, не се справял

"Образованието в днешно време не върви в една-единствена посока с учител, който преподава и ученици, които учат", заяви за АФП Канди Сюн, която обучава учители как да ползват Кико.
"С тези напълно кръгли глава и тяло, роботът е истински сладур. Когато децата го видят, веднага го възприемат", обяснява тази бивша учителка. Освен в китайските детски градини, производителят на роботите Кико се надява да пласира продуктите си и в други страни в Азия.

Пекин вече инвестира масово в изкуствен интелект по програмата "Произведено в Китай 2025", целяща да развие сектора на високите технологии.

Според Международната федерация по роботика Китай е страната, която използва най-много индустриални роботи в света. В китайските фабрики има 340 000 такива.
Китайският пазар за роботи в сферата на услугите (от медицинско оборудване до автоматични прахосмукачки) миналата година е бил с обем от 1,32 милиарда долара (910 милиона евро). Очаква се до 2022 г. тази сума да достигне 4,9 милиарда според консултантската агенция "Рисърч ин Чайна".

Робот изглежда точно като Скарлет Йохансон (СНИМКИ/ВИДЕО)

Пекин съвсем скоро бе домакин на международна конференция по роборика. В програмата имаше роботи хирурзи, бадминтонисти и барабанисти.

Китайска фирма представи миналата година и ултрареалистични роботи, които могат да разговарят, да пускат съдомиялната, да правят сложни гримаси и дори да осъществяват сексуални контакти.
Китайският образователен робот Айпал, снабден с изкуствен интелект и висок колкото петгодишно дете, бе представен тази година. Той върви по стъпките на Пепър, малкият андроид, който е на пазара от 2015 г. и е дело на японската компания "Софтбанк роботикс".

През 2020 г.: Роботи ще ни сервират закуска в хотела

Но Се И, директорката на детската градина, където се изпробват роботите, смята, че е необходимо още време, докато роботите заменят преподавателите от плът и кръв. "За да преподавате, трябва да сте способни да си взаимодействате, да имате човещина, визуален контакт, изражения на лицето. Всичко това е образование", смята тя. "Не става въпрос само за език и съдържание".
Роботите Кико, на цена от 10 000 юана (1280 евро) за един брой - тоест колкото месечната заплата на възпитател в детска градина - си имат обаче и своите предимства, смята г-жа Се. "Кое най ми харесва при тези роботи? Емоционално са по-стабилни от хората", смее се тя.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БТА