Отстраняването от работа на неваксинираните лекари и други здравни работници от 1 септември, което трябваше да бъде стимул за ваксинация, доведе до тежък недостиг на персонал в системата на общественото здравеопазване в момент, когато Гърция е в поредна тежка вълна на пандемията от Covid-19, пише гръцкото издание "Катимерини", цитирано от "Фокус".

Според Министерството на здравеопазването, около 5500 здравни работници и друг персонал в държавните болници са били отстранени, а на още 1000 са казали, че не могат да работят в центровете за първично здравеопазване.

Искат тест за COVID и от и 4-годишните в Гърция, за да летят с вътрешните полети

Проблемите са по-остри на места с малко персонал, например на няколко острова, според Профсъюза на служителите на държавните болници. На остров Наксос например и двамата хирурзи, един от двамата микробиолози, двама от пет лабораторни техници, две от седем чистачки и пет от 30 медицински сестри, са отстранени. На по-малкия остров Аморгос четирима от осем служители няма да работят.

Новоназначеният министър на здравеопазването Танос Плеврис се опита да представи ситуацията в позитивна светлина. „Със сигурност има някои дисфункции - искам да бъда директен, но те са управляеми“, отговори той във вторник на парламентарно запитване от депутата от СИРИЗА Андреас Ксантос, министър на здравеопазването в предишното правителство на южната ни съседка. „Считаме, че с времето и персоналът, който се ваксинира, ще възобнови задълженията си и също така с активирането на тримесечни договори [с доставчици на здравни услуги от частния сектор], дори тези дисфункции ще бъдат премахнати“, добави той.

Гърция затяга мерките срещу COVID-19 за неваксинираните

В действителност обаче, в правителството са толкова силно притеснени от ситуацията, че обмислят да облекчат условията на суспендирането, като позволят на персонала, който е приел една от двете необходими дози ваксина, да се върне на работа. По този въпрос не са взети окончателни решения.

Проблемът със здравните работници води към по-генералния въпрос, свързан с нежеланието на хората да се ваксинират. Въпреки всякакви примамки, стимули и непрекъснати съобщения, само 56% от населението е напълно ваксинирано. Това пада до 49% за хората на възраст 18-24 години, които все повече се разболяват от „делта“ варианта на коронавирус.

А опасенията са, че училищата, които отвориха врати в понеделник, ще станат нови бази за разпространението на болестта, по-малко от един на всеки 12 до 17-годишни са ваксинирани. Остава да се види дали обещанието на премиера Кириакос Мицотакис през уикенда за 50 гигабайта безплатни данни за смартфоните на 15- до 17-годишните ще осигури някакъв стимул.
Агенция "Фокус"