Народното събрание на РС Македония отложи гласуването на промените в Конституцията, които да разпишат правата на българите в страната. Това е условието за започване на същинските преговори за членство на Скопие в Европейския съюз.

Председателят Талат Джафери закри парламентарното заседание и не обяви кога ще бъдат гласувани промените.

В парламента на Северна Македония започна заседанието за промяна на конституцията

"Проевропейската коалиция няма да се поддаде на безотговорно и недържавническо поведение и ще направи всичко, за да премахне блокадата по пътя на европейската интеграция на страната. Нашето бъдеще е интеграция, а не изолация", заяви по-късно министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски.

"Днес в парламента започна процесът на конституционни промени и за пореден път се потвърди, че всички партии и политически фактори от европейския фронт мислят добре за страната и са за интеграция в ЕС. Потвърди се, че единствено идеологията на ВМРО-ДПМНЕ е за блокада и изолация", каза премиерът на РСМ на пресконференция.

"Не може от преамбюла на конституцията да правим указател. Пътят към Брюксел за Република Северна Македония не трябва да минава през София", заяви в изказването си  депутатът от ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за президент на последните избори от опозиционната партия Гордана Силяновска-Давкова.

Курти към Скопие: Стойте далеч от Сърбия и близо до България

"Този път камбаните бият за Македония! Крайно време е да покажем, че сме достойна европейска държава и затова няма да подкрепим това предложение. Вместо за промени в конституцията трябва да говорим за предсрочни избори, защото това правителство е напълно делегитимирано", добави тя.

Преди последното изказване координаторът на групата на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски поиска от председателя на парламента Талат Джафери незабавно да подложи на гласуване необходимостта от конституционни промени, за което са необходими 80 гласа, а на пресконференция в кулоарите на парламента веднага след като заседанието беше закрито, отново заяви, че управляващите нямат необходимите гласове, за да бъдат гласувани промените в конституцията и че на страната са необходими предсрочни избори.
БТА/БГНЕС