Хиляди протестиращи излязоха пред офиса на президента Юн Сук Йол в южнокорейската столица, присъединявайки се към искането на опозицията в страната за импийчмънт на лидера след извънредното, но краткотрайно въвеждане на военно положение.
Опозицията внесе предложение за импийчмънт срещу южнокорейския президент Юн
Шокиращият опит на Юн да суспендира гражданското управление за първи път от повече от четири десетилетия - преди да бъде отменен от законодателите, потопи Южна Корея в дълбоки сътресения и разтревожи съюзниците ѝ.
Бъдещето на Юн, консервативен политик и бивш прокурор, който беше избран за президент през 2022 г., сега е много несигурно.
Видеозапис на живо показа как хиляди протестиращи маршируват към офиса на Юн в центъра на Сеул, след като организираха митинг на площад Гвангвамун.
People are protesting in front of South Korea's parliament demanding president Yoon's resignation or impeachment. #SouthKorea #YOONJAEHYUK #SouthKoreaProtests #SouthKoreaCrisis #SKPresident pic.twitter.com/oJ7QnenVUi
— Shashi Kant Awasthi (@shashiawasthi) December 4, 2024
Най-големият синдикат в страната призова за „безсрочна обща стачка“, докато Юн не подаде оставка, а фондовата борса в Сеул затвори с повече от 1% надолу.
Високопоставени помощници, работещи за Юн, предложиха на 4 декември да подадат масово оставка заради обявяването на военно положение.
Министърът на отбраната на Юн също предложи да се оттегли, като заяви, че поема „пълна отговорност за объркването и безпокойството“ около обявяването на военното положение.
„Това е изненадващ последен ход на Юн за завземане на политическата власт“, каза Ги-Ук Шин, професор по социология в Станфордския университет.
„Този ход само ще ускори краха на политическата му кариера, тъй като вероятно ще доведе до неговия импийчмънт“, добави той.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.