/ thinkstock
Парламентът на Естония одобри закон за узаконяване на еднополовите бракове, с което Естония се превърна в първата централноевропейска държава, която прави това.

Еднополовите бракове са законни в голяма част от Западна Европа, но не и в централноевропейските страни, които някога са били под комунистическо управление и са членували в ръководения от Москва Варшавски договор, а сега са членове на НАТО и до голяма степен на ЕС.

"Сякаш държавата най-накрая ме приема", казва 46-годишната лесбийка Анели Лепамаа.

"Досега трябваше да се боря за всичко. Трябваше да се обърна към съда, за да осиновя собствените си деца", добави тя. "Сега съм човек с права."

Законопроектът получи 55 гласа в 101-местния парламент от коалицията на либералните и социалдемократическите партии, която Калас събра след силната си победа на изборите през 2023 г.

"Моето послание (към Централна Европа) е, че това е трудна борба, но бракът и любовта са нещо, което трябва да насърчавате", заяви министър-председателят Кая Калас пред медиите след гласуването.

"През тези 30 години, откакто се освободихме от (съветската) окупация, сме се развили много. Ние сме равнопоставени сред равностойните държави", добави тя.
Законът ще влезе в сила от 2024 г.

В предимно светската балтийска страна с население от 1,3 млн. души 53 % от населението подкрепиха еднополовите бракове в проучване на Центъра за правата на човека от 2023 г. Преди десетилетие този дял е бил 34%.

Въпреки това 38 % от естонците все още смятат хомосексуалността за неприемлива.

Хомосексуалистите в Естония са склонни да запазят дискретност по отношение на своята идентичност, а според правителството половината от тях наскоро са били подложени на тормоз.

"Това беше добра възможност за правителството, тъй като общественото мнение за еднополовите бракове се промени към положително и след изборите тази година то разполага с необходимия брой гласове, за да преодолее консервативната опозиция", казва Томас Джермалавичус, ръководител на отдел "Изследвания" в Международния център за отбрана и сигурност.
БГНЕС