Барозу: Трябва да загърбим икономическия национализъм
Барозу: Трябва да загърбим икономическия национализъм / снимки: EPA/BGNES

Загриженост заради последиците от световната финансова криза и призиви Азия и Европа да обединят усилията си, за да й отговорят адекватно доминираха откриването на Седмата среща на върха на държавните и правителствените ръководители на страните от Aзиатско-европейския форум в Пекин. „Световната финансова криза трябва да бъде посрещната с огромни усилия и политическа воля от цялата международна общност", заяви китайският президент Ху Цзинтао. Във форума участват лидерите на 45 държави от двата континента, като за пръв път България е представена на най-високо ниво от президента Георги Първанов.

За категоричен общ отговор настоя китайският лидер Ху Цзинтао. Той подчерта, че се надява много скоро усилията на международната общност да дадат желаните резултати. В края на словото си Ху Цзинтао призова Азия и Европа да изградят още по-координирани отношения помежду си.

В речта си при откриването на форума председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу припомни, че лидерите в Пекин представляват три пети от населението на света, което произвежда половината от световния БВП.

Барозу заяви, че
Барозу: Трябва да загърбим икономическия национализъм
netinfo
финансовата криза показва нуждите от реформи в системата и предупреди: „Не можем да посрещнем предизвикателствата, като затворим вратата и гледаме единствено какво се случва само в собствената ни къща. Трябва да загърбим икономическия национализъм и изолацията. Това само ще навреди на възстановяването.”

Френският президент Никола Саркози зададе въпроса, как Азия и Европа могат да се изправят срещу финансовата криза. „За нас е задължение да работим заедно. Азия има нужда от Европа, а Европа от Азия”, бе отговорът на Саркози.

Името на страната ни прозвуча многократно при откриването на форума, тъй като България бе приветствана от всички за първото си участие на толкова високо ниво.