/ БГНЕС
Епидемията може да продължи до април следващата година
Великобритания предприема различна тактика за справяне с коронавируса в сравнение с всички останали държави. На Острова не бързат да затварят училища, обществени места и да спират полети. Единствената по-сериозна мярка е призив към хората над 70 г.  и тези със сериозни здравни проблеми, да се поставят под доброволна карантина в домовете си. Здравният министър Мат Ханкок обясни, че това се налага, тъй като те са най-уязвими.

Тези мерки карат много медици да смятат, че властите се опитват да се справят със заразата чрез стаден имунитет. Според политическия редактор на ITV Робърт Пестън стратегията на британското правителство е да минимализира въздействието на КОВИД-19, като позволи на вируса да премине през цялото население, създавайки стаден имунитет, но с много по-забавена скорост, така че най-нуждаещите се да получат медицинска помощ и здравните служби да не бъдат претоварени от броя на заболелите. Досега подобна стратегия е прилагана само за зарази, за които има ваксина. При нова болест, за която няма такава, трябва да се зарази определен процент от населението. Според главните медицински експерти на кабинета в Лондон ще трябва поне 70% да преживеят болестта, да създадат имунитет към нея, за да може тя да бъде спряна. Това означава около 47 млн. жители на Острова да се разболеят и да оздравеят, около 1 милион да починат и още 8 млн. ще се нуждаят от животоспасяваща помощ.

Именно заради това 229 британски учени изпратиха писмо до правителството в Лондон с призив да се въведат построги мерки срещу коронавируса. Те смятат, че сегашният подход поставя в риск живота на много повече хора от необходимото. И критикуват изказването на главния научен съветник на правителството сър Патрик Валас, че болестта може да се пребори чрез постепенно създаване на имунитет у населението. Министерството на здравеопазването заяви, че той не е бил разбран правилно. Всички досегашни действия обаче говорят точно за такава стратегия, включително и изказването на премиера Борис Джонсън, че много хора ще трябва да изгубят свои близки. Съюзът на учителите също настоя да се каже ясно, пишат 24 часа.

Епидемията от коронавируса във Великобритания може да продължи до пролетта на следващата година, като може да се наложи да бъдат хоспитализирани близо 8 милиона граждани на Обединеното кралство. Вестник се позовава на материали, с които разполага, от секретен брифинг на правителствената изпълнителна агенция Пъблик хелт Ингланд, организиран за ръководството на Националната система за здравеопазване (NHS).

В документа се посочва, че се очаква до 80 процента от населението да бъде заразено с COVID-19 в следващите 12 месеца, като за 15 на сто от заразените, или 7,9 млн. души, може да се наложи хоспитализация.
 

"Гардиън" отбелязва, че на този брифинг е било изложено сегашното виждане на правителството за това доколко сериозна може да се окаже инфекцията както за общественото здраве, така и за кадровия потенциал на критично важните системи, като NHS, полицията, противопожарната служба и транспорта.

Докладът е бил изготвен през последните дни и разглежда подготвеността на службите за спешна помощ и реакция. Одобрен е лично от шефа на правителствената медицинска служба д-р Сюзън Хопкинс, която ръководи оперативния щаб за борба с епидемията в страната.

"Гардиън" съобщава и за гневната реакция на редица германски министри след медийните съобщения, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на германска медицинска компания "големи суми" за изключителните права над ваксина за COVID-19. "Германия не е за продан", каза по този повод икономическият министър Петер Алтмайер за телевизия А Ер Де, реагирайки на новината, появила се във вестник "Велт ам зонтаг" и озаглавена "Тръмп срещу Берлин". Според вестника Тръмп е предложил 1 млрд. долара на базираната в Тюбинген биофармацевтична компания CureVac, за да гарантира, че ваксината ще бъде "само за Съединените щати". Съобщава се също, че германското правителство е предложило свои собствени "финансови поощрения" за това ваксината да остане в страната.

Китай потвърди за 14 нови смъртни случая от коронавирус

Тази публикация предизвика буря от възмущение в Берлин. "Сега е важно международното сътрудничество, а не собственият национален интерес", заяви по този повод Ервин Рюдел - консервативен депутат от здравната комисия в Бундестага. А лидерът на центристката Свободна демократическа партия Кристиан Линднер обвини Тръмп в предизборен пиар. Германският здравен министър Йенс Шпан каза, че изобщо не се обсъжда въпросът за изкупуването на CureVac от Тръмп. Тази компания ще разработи ваксина "за целия свят, а не за отделни страни", подчерта той, цитиран от "Гардиън".

"Индипендънт" съобщава, че от британските болници са започнали да изчезват диспенсърите с дезинфектиращ гел поради липсата им в търговската мрежа. Това е накарало персонала там да поставя малки бутилчици с гела направо до леглата на пациентите или да ги заключва в шкафчета. А здравните работници открито призоваха да не се краде от болниците. Шефът на раковото отделение на прочутата болница "Св. Вартоломей" в Лондон написа в Туитър: "Не мога да повярвам, че трябва да се обръщам с подобна молба, но моля ви, не вземайте диспенсърите с дезинфектант от нашите отделения, когато посещавате болницата".
 

Италианският вестник "Кориере дела сера" съобщава за смъртта на прочутия италиански архитект Виторио Греготи от COVID-19 на 92-годишна възраст. Той е проектирал стадиона за лятната олимпиада в Барселона през 1992 г., стадиона "Мараси" в Генуа, на който се играха мачове от световното първенство в Италия през 1990 г., театрални сгради в Италия и Франция, жилищен комплекс в Шанхай и културния център Белем в Португалия.

Греготи е починал от пневмония, причинена от коронавируса, в болница в Милано. Според "Кориере дела сера" в същата болница е настанена и съпругата му Мариана Маца, но се се дава информация за състоянието ѝ.