България записа 7-а загуба от Полша за по-малко от 730 дни
България записа 7-а загуба от Полша за по-малко от 730 дни / netinfo
Българският национален отбор по волейбол претърпя седма загуба от световния вицешампион Полша на приятелския турнир за Купата на Франция. В първия си мач в Париж нашите отстъпиха с 1:3 гейма (22:25, 21:25, 25:22, 17:25) и така отново бяхме надиграни от тима на Раул Лозано.

България няма победа над Полша вече повече от две години. Това бе седми мач между тези две състава, като до сега балансът бе 6 загуби от 6 мача – на квалификациите за Световното първенство през 2005 година, на Мондиала в Япония волейболистите ни бяха спрени от бъдещите вицешампиони – поляците, на полуфиналите към мача за златото, нашите паднаха с 1:3, а това лято отнесохме 4 загуби в Световната лига от момчетата на аржентинския специалист.

Както треньорският щаб, така и волейболистите ни взеха максимума от мача при подготовката си за Евро 2007. Основната цел на тима ни бе обиграване, а реваншът ще търсим в Москва.

Мартин Стоев заложи на следната стартова шестица: Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Николай Николов, Боян Йорданов, Матей Казийски, Пламен Константинов и либеро Теодор Салпаров.

За Йорданов това бе първи мач с фланелка №11 (досега на Владо Николов), след като до сега носеше №4. Матей Казийски изглеждаше видимо щастлив от завършилата преди минути видеоконференция Париж – Тренто, на която бе официално представен като играч на италианския Итас Тренто.

Първият гейм започна равностойно, като резултатът се движеше точка за точка. Поляците взеха първото техническо прекъсване с преднина от две точки – 8:6, след това ни поведоха с три точки (10:7, 11:8, 16:13), Матей Казийски се разигра с след негови четири поредни точки изравнихме за 17:17. Българско повеждане не бе реализирано. Андрей Жеков бе заменен от Иван Станев, а Боян Йорданов (без нито една точка в актива му) седна на резервната скамейка вместо Дани Милушев. Поляците взеха частта с 25:21, като 9 от нашите точки бяха дело на Матей Казийски, но при блокадите отстъпвахме с 1:4.

През вторият гейм избраниците на Мартин Стоев продължиха да допускат индивидуални грешки в играта и от сервис, въпреки молбата на треньора „Хайде малко!”

Втората част бе под диктаторството на Полша, която поведе с 4:1, 8:5, 11:7, когато Костадин Стойков замени Боян Йорданов, капитанът Пламен Константинов реализира две точки поред, но съперникът отново ни поведе с четири точки при второто техническо прекъсване за 16:12. Българите не намериха начин да изравнят и отстъпиха с 21:25 и 0:2 гейма. Костадин Стойков отлично влезе в новата си роля – от посрещач на диагонал.

Волейболистите ни за първи път поведоха в резултата с първата точка в третия гейма – 1:0 дело на Красимир Гайдарски. Националите ни успяха да задържат минималната преднина и при 4:3, дори я утроиха за 6:3, но бързо пак допуснаха да ги догонят – 7:7, дори поляците взеха аванс 10:9.

Матей Казийски реализира първата си точка в частта за 12:11, докато Костадин Стойков бе на добро ниво. Първият и единствен ас за България постигна Красимир Гайдарски за 14:11. Боян Йорданов влезе за половин минута на местото на Стойков, но след като бе спряна с блокада негова атака, отново отиде при резервите. Имахме точка аванс и при второто техническо прекъсване – 16:15, бяхме догонващи при 17:18, но успяха да обърнат нещата и въпреки че след взимането на добър аванс, допускаха изравняване. И след добри атаки на Казийски България взе третия гейм с 25:22.

Четвъртият и последен гейм отново стартира вихрено за Полша – 3:0, 6:2, 8:3, 12:7. Българите отново загубиха концентрация, в игра се появи за първи път Евгени Иванов – Пушката, но плавите натрупаха 6 точки аванс при 16:10. Методи Ананиев също излезе на терена при 18:11, а Мартин Стоев пусна и останалите резерви – Тодор Алексиев, Иван Станев и Боян Йорданов. Резултатът бе катастрофален 22:13 за Полша и играчите ни просто доиграха мача. Геймът завърши при 25:17, а с това България загуби с 1:3 гейма.

Въпреки липсата на звездата Мариуш Влазли и капитана Пьорт Грушка Полша показа, че не загубила силата и амбицията си.

Както и в проверките с Гърция, най-добро бе българското посрещане, при сервисите имаше доста грешки, само един ас (на Красимир Гайдарски), в края се видяха по-остри и добри атаки и по-лоша блокада.

България:

Андрей Жеков, Красимир Гайдарски 9, Николай Николов 10, Боян Йорданов, Матей Казийски 18, Пламен Константинов 10, Теодор Салпаров – либеро (Иван Станев, Костадин Стойков 9, Дани Милушев, Методи Ананиев 1, Тодор Алексиев1)

Полша:

Михаил Винярски 17, Даниел Плински 11, Павел Загумни 2, Лукаш Кадзиевич 15, Гжегош Шимански 12, Себастиан Швидерски 12, Пьорт Гасек – либеро (Вьочеш Гжиб)

В откриващата среща домакина Франция разби Холандия с 3:0 гейма (25:18, 25:21, 25:21) в среща без много игрови достойнства. Пред малобройна публика в зала „Пиер де Кубертен” петлите надиграха съперника, който утре играе с България. Филип Блен, който е изправен до стената от липсата на резерви, след като трима от играчите му се контузиха с пропускат Евро 2007, заложи на : Жерард Арди Десурс, Антонин Рузие, Стефан Антига (капитан), Винсент Монмеа, Пиер Пуьол, Гийом Самика и либерото Юбер Ено.

Легендата Петер Бланже, който бе и треньор на Динамо (Москва) през 2005, а най-известният и добър разпределител на Холандия, сега заложи на само шест играчи по време на мача – Герд Ван, Михаел Олиеман, Йероен Тромел, Роберт Хорстинк, Йетце Кооистра, Роб Бонтие и либерото Марко Клок. В третата част за малко и за сервис влязоха и част от резервите.

Французите демонстрираха по-добра блокада от съперника, а след това Юбер Ено, който се завърна на поста либеро в националния след една година отсъствие и почивка, изказа задоволство от показаното и резултата, но петлите трябва сега да се сработят възможно най-бързо, заради лошите контузии в тима. „За мен е чест отново да облека националната фланелка и да се боря за Франция на Европейското първенство” каза още Ено.

Билетите за турнира в Париж са с цена от 8 до 30 евро.