"Лека нощ" е ежедневен стремеж за милиони хора по цял свят, които страдат от проблеми със съня. За жалост проблемният сън е подценявано явление и като резултат не се обръща необходимото внимание на тревожния факт, че липсата на добър сън води до сериозни здравословни усложнения.
Качественият и тонизиращ сън е от жизнено важно значение за психическото и физическото здраве, но в днешно време проблемите със съня се превръщат в световна епидемия и влияят върху здравето и качеството на живот на 45% от населението на земята.
Множество медицински изследвания доказват, че липсата на добър сън е причина за високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести и др. С тези аргументи Световната асоциация по медицина на съня обявява 19 март за международен Ден на съня още през 2007 г.
Международният Ден на съня у нас тази година се чества като част от кампанията „Здраве за белия дроб 2010" на Българското дружество по белодробни болести. Кампанията „Здраве за белия дроб 2010" стартира през февруари 2010 г. и е национална инициатива, която работи в партньорство с Международната година на белия дроб (2010 - Година на белия дроб). Патрон на кампанията е кметът на Столична община, госпожа Йорданка Фандъкова. За да отбележат Деня на съня, от дружеството организират интернет инициативи през цялата седмица, чрез които информират обществеността за актуалните теми и изследвания, свързани с проблемния сън и неговата взаимосвързаност с белодробните болести.
Едно от сериозните заболявания от групата на т.нар. нарушения на дишането по време на сън (англ. Sleep disordered breathing) е Синдромът на обструктивна сънна апнея (ОСАС). Среща се при 4% от мъжете и 2% от жените в средна възраст. Характеризира се с повтарящи се и продължаващи повече от 10 секунди прекъсвания (апнеи) или намалявания (хипопнеи) на дихателния поток. При клинично значимите форми, обикновено се установяват повече от 15 апнeи или хипопнеи на час. ОСАС е доста често срещана, но за съжаление малко позната на лекарите болест. Както всяка болест и ОСАС има своите особености - по-често се среща при мъжете, отколкото при жените, като след менопаузата честотата на заболяването при жените нараства значително. Средната възраст, в която се проявява е 45-50 години. Значително по-често е при хора с наднормено тегло.
Редица други фактори допринасят за развитието на болестта - фамилна обремененост, хормонални промени, анатомични аномалии в орофациалната област, както и не на последно място - поведенческите рискови фактори, като тютюнопушене и особено употребата на алкохол и хипнотици. Синдромът на сънната апнея е опасен, тъй като може да доведе до развитие на трайна артериална и белодробна хипертензия, нарушения на сърдечния ритъм и сърдечна недостатъчност. Той увеличава риска от инфаркт на миокарда, нарушения на мозъчното кръвообращение и внезапна сърдечна смърт по време насън. (БГНЕС)