/ iStock/Getty Images
Усещането за болка е от голямо значение за оцеляването, но интензивността й може да бъде увеличена или намалена - например участвали в сражение войници уверяват, че в мига, в който били ранени, не почувствали нищо. Ново изследване се поинтересувало от невронната мрежа, която е отговорна за увеличаването или намаляването на сигналите за болка, предаде АФП.

Авторите на изследването сравниха този механизъм с термостат, който контролира температурата в помещение.

"Отговорната за механизма мозъчна зона е известна като амигдала - заяви ръководителката на екипа Яримар Караскийо от американските Национални здравни институти. - Тя има важна роля за дешифриране на емоциите".

Ето защо Витамин B12 е толкова важен

Тя изглежда е с двойна роля. В рамките на изследване с мишки Караскийо и колегите й установили, че активността на неврони, които експресират протеина киназа С-делта, увеличава болката, докато невроните, които експресират соматостатин, потискат предаването на сигнали за болка. Амигдалата не е изцяло отговорна за усещането за болка. Ролята й е да реагира на стрес и тревожност, които увеличават болката, или на концентрирането върху задача, което отвлича вниманието и намалява усещането за болка.

Прекомерният фитнес изморява и мозъка

Усещането на болка може да е предупредителен сигнал за индивид, който се нуждае от помощ, например за хора, които трябва да бъдат оперирани заради апендицит или са получили инфаркт. Хората, които по рождение са безчувствени към болката, в редица случаи не си дават сметка за сериозността на получените от тях наранявания и в резултат са с по-голям риск от смърт.

Същевременно обаче не всяка болка е от полза. Изследване от 2012 г. показа, че 11% от възрастните хора в САЩ ежедневно изпитват физическа болка. Това често води до зависимост към силни опиоиди или до опити за самолечение с нискокачествени или фалшиви медикаменти.

Резултатите от изследването са публикувани в Cell Reports.
БТА