/ iStock

Учени съобщиха, че са разработили най-малкия пейсмейкър в света - временен регулатор на сърдечния ритъм, по-малък от оризово зърно, който може да се инжектира и контролира със светлина, преди да се разтвори.

Макар че все още има години до тестването му върху хора, безжичният пейсмейкър беше обявен за "трансформиращ пробив", който може да даде тласък на напредъка в други области на медицината.

Милиони хора по света имат постоянни пейсмейкъри, които стимулират сърцата с електрически импулси, за да осигурят нормалното им биене.

Ръководеният от САЩ екип от изследователи, който стои зад новото устройство, заяви, че е мотивиран да помогне на 1% от децата, родени с вродени сърдечни дефекти, които се нуждаят от временен пейсмейкър в седмицата след операцията.

Пейсмейкърът би могъл да помогне и на възрастните да възстановят нормалния си сърдечен ритъм, докато се възстановяват след сърдечна операция.

Понастоящем временните пейсмейкъри изискват хирургическа намеса, за да се пришият електроди към сърдечните мускули, а кабелите се свързват с устройство, което се захранва от гърдите на пациента.

Когато пейсмейкърът вече не е необходим, лекарите или медицинските сестри изваждат кабелите, което понякога може да доведе до увреждане.

Нийл Армстронг, първият човек, стъпил на Луната, умира от вътрешен кръвоизлив, след като през 2012 г. е отстранен временният му пейсмейкър.

Но новоразработеният пейсмейкър е безжичен. Дебелината му е само 1 милиметър, а дължината му - 3,5 милиметра и може да се побере във върха на спринцовка.

Освен това е проектиран така, че да се разтваря в тялото, когато вече не е необходим, което спестява на пациентите инвазивна операция.

Значителен скок напред

Според проучване, описващо устройството в списание Nature, пейсмейкърът се свързва с мека лепенка, която се носи на гърдите на пациента.

Когато лепенката открие нередовен сърдечен ритъм, тя автоматично излъчва светлина, която указва на пейсмейкъра какъв сърдечен ритъм трябва да стимулира.

Пейсмейкърът се захранва от т.нар. галваничен елемент, който използва телесните течности, за да преобразува химическата енергия в електрически импулси, които стимулират сърцето.

Според проучването досега пейсмейкърът е работил ефективно при тестове върху мишки, плъхове, прасета, кучета и човешка сърдечна тъкан в лабораторията.

Главният автор на изследването Джон Роджърс от Северозападния университет в САЩ заяви, че според него пейсмейкърът може да бъде тестван при хора след 2 до 3 години.

Той добави, че лабораторията му е стартирала стартъп за постигането на тази цел.

В бъдеще технологията, на която е базирана, би могла също така да "създаде уникални и мощни стратегии за справяне с обществените предизвикателства в областта на човешкото здраве", каза Роджърс.

Божи Тиан, чиято лаборатория в Чикагския университет също е разработила пейсмейкъри, активирани със светлина, но не е участвала в последните изследвания, ги нарече "значителен скок напред".

"Този нов пейсмейкър е трансформиращ пробив в медицинските технологии", каза той.

"Това е промяна на парадигмата във временното стимулиране и биоелектронната медицина, която открива възможности далеч отвъд кардиологията - включително регенерация на нерви, заздравяване на рани и интегрирани интелигентни импланти."

БГНЕС