Вера Грачова – старши съветник на специалния представител и координатор на дейността на ОССЕ в сферата на борбата срещу търговията с хора; вестник "Независимая газета"
В борбата срещу търговията с хора интересите на Русия изцяло съвпадат с интересите на международните й партньори.
В края на октомври във Вилнюс се състоя конференция "Предотвратяване на търговията с хора - предизвикателства и решения". Централно място в дискусиите за пръв път зае ролята на медиите и образователните учреждения за предотвратяване на престъпленията и за защита на потенциалните им жертви.
Вилнюският форум издигна на ново равнище темата за "търсенето" на неоправдано евтин и социално незащитен труд. Срещата подчерта ролята на партньорството между държавата, бизнесобщността и неправителствените организации (НПО) в
превантивната дейност, насочена срещу съвременното робство. Покана за сътрудничество по линия на открития тази година в Минск Международен център за подготовка на специалисти по въпросите на миграцията и борбата срещу търговията с хора получи наред с други страни и Русия.
От 2000 г. насам ОССЕ е сред центровете за разработка на стратегия и тактика за борба срещу търговията с хора, която да включва защита на човешките права, преследване на престъпниците и преодоляване на социално-икономическите предпоставки за това криминално явление. Организацията разглежда противодействието срещу търговията с хора в рамките на концепцията за глобална сигурност "от Ванкувър до Владивосток".
Никой не би се наел да посочи броя на жертвите на търговията с хора в световен мащаб. Цифрите в този процес се сменят всеки час. Това е крайно скрита, латентна форма на престъпност; жертвите й или са лишени от физическата възможност да се обърнат към органите на реда, или дотолкова са наплашени от престъпниците и нямат доверие на милицията, че не могат да бъдат установени без специални усилия.
Приблизителни оценки обаче има. По данни на Международната организация на труда транснационалната търговия с хора е причина поне 2,5 млн. души в страните приемници да се намират в положение, близко до робство. Голяма част (близо 43 на сто) са подложени на сексуална експлоатация, 32 на сто са жертва на икономическа, а 25 процента - на "комбинирана" експлоатация. Тези два и половина милиона не включват жертвите на "вътрешната" търговия с хора в отделни държави, на която се обръща още по-малко внимание, отколкото на трансграничната.
Проблемът е остър и за Русия. По данни на Следствения комитет към вътрешното министерство през последните три години в страната са регистрирани над шест пъти повече случаи на търговия с хора. Най-уязвими са Северозападният, Далекоизточният и Централният федерален окръг. Дали обаче това означава, че другите региони са "застраховани" и утре не ги очаква беда, особено с оглед на мобилния характер на престъпните групировки и способността им моментално да реагират на промените в условията?
Съвременното робство връхлита жертви от всички възрасти - от новородени до хора в напреднала възраст, с най-различно гражданство, независимо дали са жители на Русия или мигранти от държави в ОНД, Югоизточна Азия и другирегиони. Тази престъпна дейност носи годишно десетки милиарди долари печалби. По строежи и ферми, във фабрики за конфекция или хранителни стоки, в порно- и сексбизнеса или в криминалната сфера на организираната просия и дребните кражби - навсякъде, където се търси неоправдано евтин и незащитен труд, съвременното робство унищожава човешкото достойнство и хвърля предизвикателство срещу върховенството на закона.
Мнозина от нас всеки ден лично се сблъскват с жертви на търговията с хора. Виждат деца, натъпкани с наркотици, дремещи на коленете на псевдомайки просекини. Тинейджъри с кротки помиярчета в подлезите, момчета, които бършат стъклата на колите. Инвалиди, разголващи своите рани, за да измолят подаяние.
Зад кадър остава обаче онова, което се случва в сенчестия бизнес, на строежи,скрити от чужди очи, в изоставени фабрични сгради и там, където изсичат горите, из нелегални конопени плантации, в апартаменти, пригодени за публични домове. Навсякъде, където експлоатацията продължава по 14-16 часа на денонощие, без паузи, без почивни дни, без заплата - за парче хляб, постоянно под заплаха и без ни най-малка възможност за връщане на свободата.
Кои са тези жертви? Защо така лесно стават зависими от престъпни групировки? Хора се продават и препродават до безкрайност, докато "стоката" все още е годна за употреба. Това са безпризорни деца, покварени от улицата, израснали в детски домове, мигранти (и деца, и възрастни), бежанци, безработни, жители на региони с рухнала икономика, изобщо хора с ниски доходи, които не задоволяват минималните човешки потребности.
ОССЕ не само разработва и внедрява методика за борба срещу съвременното робство, но работи и по конкретни проекти. Преди две години по искане на специалния представител на ОССЕ по борбата срещу търговията с хора Люксембург отпусна помощ за приюта "Фьодор" в Санкт Петербург, събрал бездомни деца, жертви на насилие и на търговията с хора. Днес организацията проучва въпроса за съвместна дейност на НПО "Стелит", патрон на "Фьодор", с Монако.
Естествено в мащабите на Русия донорската помощ не е цялостно решение на проблема, но тя мобилизира обществото, обединява страни и организации в противодействието срещу търговията с хора. Съвременното робство неспирно се разширява, сочи криминалната статистика. Затова е необходима стратегия за борба за дълги години напред (в този смисъл 90-те години бяха безвъзвратно изпуснати), координация на усилията, специална законодателна база, национален мониторинг, проучване на опита в съседни страни и на препоръките от международни организации.
Повечето държави от ОНД вече са приели закони за борба срещу търговията с хора, създали са координиращи структури, разработили са планове за действие или дългосрочни национални програми; много от тях - с участието на експерти от ОССЕ. А и самата Програма за сътрудничество между страните от ОНД в борбата срещу търговията с хора за 2007-2010 г., одобрена в Минск през есента на 2006 г. от лидерите на държавите в Общността, до голяма степен съвпада с Плана за действия на ОССЕ в тази сфера.
Русия все още само наблюдава вземаните мерки. Радостен е обаче фактът, че не само НПО, но и Следственият комитет вече признават нуждата от създаване на координиращ орган, приемане на програма за действия и въвеждане на по-строги наказания.
ОССЕ е инициатор в усилията на всички основни международни организации да се обединят в борбата срещу търговията с хора. Всички страни от организацията провеждат срещите си на тази тема във Виена. ОССЕ обаче означава и двустранни поверителни консултации, организирани от специалния представител и координатор на дейността на организацията в борбата срещу търговията с хора с ръководителите на държавни структури - те обсъждат оптималните решения за всяка страна според остротата на проблема и наличието (или липсата) на системен подход.
Освен това ОССЕ урежда законодателни експертизи, предоставя помощ за развитието на гражданското общество, а без сътрудничество с него за държавите е невъзможно да решат задачите в тази област - пострадалите най-често търсят помощ от НПО, на които имат повече доверие. А наскоро приключи работата по проект на руски НПО и Бюрото за демократични институции и човешки права (БДИЧП) към ОССЕ, чиято цел е да укрепи това взаимодействие между държавата и обществото. Ето само един от примерите за сътрудничество, в името на което бе създадена организацията. /БТА/
28 минути
Правосъдният министър с разяснение за заплатите на членовете на ВСС
Министърът на правосъдието Георги Георгиев с коментар за бюджета и критиките към план ...
46 минути
Рая Назарян: България и Китай ще продължат да си сътрудничат като истински партньори
България и Китай ще продължат да си сътрудничат като истински партньори, които се ...
1 час
Въздушна линейка ще транспортира от Ямбол до София пострадал мъж
В Ямбол отново е задействана системата за спешна медицинска помощ по въздуха. В Спешното ...
2 часа
Премиерът: Приветстваме усилията на Тръмп за постигане на траен и устойчив мир в Украйна
Приветстваме и подкрепяме усилията на Доналд Тръмп за постигане на справедлив, траен ...
3 часа
Евролидери излязоха с обща позиция по американския мирен план за Украйна
Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски ...
Как да забавляваме бебе на три месеца?
Когато бебето навърши три месеца, ежедневието започва да се променя по много приятен начин. То вече не ...
3 часа
Четирима души загинаха при израелски въздушен удар по автомобил в Газа
Най-малко четирима души загинаха, а няколко са ранени при израелски въздушен удар по ...
5 часа
ОИК-Варна опроверга твърденията на ПП-ДБ за нарушения при свикването на извънредно заседание в неделя
Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна опровергава твърденията на ПП-ДБ за ...
5 часа
Тонове кал, разрушени пътища и наводнени домове: Бури удариха Северозападна Гърция (ВИДЕО)
Силни бури и поройни дъждове причиниха щети на много места в Северозападна Гърция, ...
6 часа
Председателят на СОС от протеста: Поемаме ангажимент „калните точки“ да станат нормални за паркиране
Гаранцията, че със събраните пари от разширяването на синята и зелената зона и вдигането ...
6 часа
Вторичен трус разтърси Бангладеш
Слаб трус удари Бангладеш в събота, само ден след като мощно земетресение разлюля столицата ...
6 часа
25 души са в болница в Истанбул заради предполагаемо хранително отравяне
Двадесет и пет души са били хоспитализирани в Истанбул, след като са яли в един и същи ...
7 часа
Арестуваха бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро
Бившият президент на Бразилия Жаир Болсонаро беше арестуван днес от федералната полиция, ...
7 часа
Нов протест заради по-скъпото паркиране: Блокираха моста „Чавдар“ в София (ВИДЕО/СНИМКИ)
Протестиращи жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река" блокираха с жива верига ...
8 часа
Отвлечените ученици от католическо училище в Нигерия са над 300
Над 300 са учениците от католическо училище в северния нигерийски щат Нигер, които бяха ...
8 часа
Преляла река, наводнени улици и домове: Каква е обстановката у нас след проливния дъжд (ОБЗОР)
Проливни дъждове се изляха в страната през последното денонощие и доведоха до десетки ...
11 часа
Разрушителни ветрове със 140 км/ч: Циклонът „Фина“ удари част от Австралия (ВИДЕО)
Тропически циклон от 3-та категория премина през Северната територия на Австралия ...
11 часа
Почина Юмер Фикриев - един от доайените на разградската борба
На 92-годишна възраст почина Юмер Фикриев, един от доайените на разградската борба, ...
11 часа
Климатичните преговори в криза: ЕС заплашва да напусне КОП30 заради „много слаб“ проект
Резултатът от климатичната конференция на ООН в Белем, Бразилия (КОП30) остава неясен, ...
11 часа
Гладка кожа, малък нос, плътни устни: Бизнес за милиарди
По-гладка кожа, по-малък нос, по-плътни устни, по-малко целулит: естетичните интервенции ...
12 часа
От остри нападки до диалог: Тръмп и Мамдани се сближиха (СНИМКИ/ВИДЕО)
Срещата между американският президент Доналд Тръмп и новоизбрания кмет Зохран Мамдани ...
12 часа
Папа Лъв XIV разкри любимите си филми
Папа Лъв XIV разкри четирите си любими филма преди специална аудиенция във Ватикана ...
12 часа
Колко време да ходите на ден за плосък корем
Една бърза, енергична разходка по тротоара или бягащата пътека може да направи чудеса ...
12 часа
Уикенд край морския бряг: Добра идея по всяко време на годината
Има места, които не зависят от сезоните. Кътчета, които съчетават тишина, простор, романтика ...
12 часа
За първи път: Гърция допуска жени до доброволна служба във въоръжените си сили
Атина обяви цялостна реформа на въоръжените си сили, целяща да компенсира намаляващия ...
12 часа
След конфликт с Тръмп: Марджъри Тейлър Грийн напуска Камарата на представителите
Конгресменката от щата Джорджия Марджъри Тейлър Грийн, някога лоялен привърженик ...
12 часа
Двама миньори загинаха при срутване в мина в Испания
Двама миньори загинаха при срутване в тунел на въглищна мина в Северозападна Испания, ...
12 часа
Интензивен трафик на „Лесово“ и „Капитан Андреево“ за товарни автомобили
Интензивен е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове "Лесово" и "Капитан ...
13 часа
Променят движението по магистрала „Струма“ край Долна Диканя за седмица
От 22 ноември до 28 ноември ще се извършват дейности по подобряване на отводняването ...
13 часа
Река Язо излезе от коритото си в Разлог (ВИДЕО)
Река Язо излезе от коритото си снощи и наводни централни улици, съобщиха от пресцентъра ...
13 часа
Какво да правите събота и неделя, ако искате коледно настроение
Краят на ноември е, но предколедният дух се усеща все по-силно във въздуха. Столицата ...
13 часа
Грахът - малкото зелено чудо с големи ползи за здравето
Грахът все по-често привлича вниманието като достъпен и изключително полезен продукт.
Зеленият ...
13 часа
Откриха древноримски саркофаг на 1700 години в Будапеща
Забележително добре запазен римски саркофаг на около 1700 години е открит в столицата ...
14 часа
Обратен ефект: В Гърция се оплакват от прекалено много мечки, вълци и глигани
Жители и фермери от редица села в Гърция се оплакват от увеличаването на популацията ...
14 часа
Мебели за над €530 млн. е произвела България миналата година
България е произвела през 2024 г. мебели на стойност 535 милиона евро, което е под пика ...
14 часа
Европейските лидери от Г-20 на кризисни преговори заради плана за мир в Украйна
Германският канцлер Фридрих Мерц и други европейски лидери ще се съберат в кулоарите ...
20 часа
Пожар избухна в заведение в Благоевград
Екипи на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ са се отзовали ...
21 часа
Проливен дъжд в Петрич наводни улици, мазета и къщи (СНИМКИ/ВИДЕО)
Дъжд с обем 50 литра на квадратен метър наводни улици, мазета и къщив Петрич, съобщи ...
21 часа
Д-р Пекин беше елиминирана от „Игри на волята”
Една от най-противоречивите фигури в седмия сезон на екстремното риалити “Игри на ...
22 часа
Жечо Станков: Имаме бензин за 6 месеца, дизел - за 4, авиационно гориво – за 2
Искам да успокоя българските граждани, че към днешна дата имаме за шест месеца бензин, ...
23 часа
ПП-ДБ: ОИК-Варна ще заседава извънредно в неделя за отстраняването на Коцев
След края на работната седмица председателят на Общинската избирателна комисия във ...