Като къв кал върху ботушите, така трябвало да се отнасят полицейските служители към несправедливите обвинения, че може да спомогнат за опорочаване на предстоящите избори. Човек не може да си представи, че изразът принадлежи на такъв фин на пръв поглед човек като българския служебен премиер Марин Райков. Но какво ли не се случва след тежка двучасова вечеря с висши полицейски началници, включваща рибни ястия и салата от домати, авокадо и моцарела, предхождана от СПА и масажи в правителствената резиденция в Хисаря. Националното съвещание на МВР и предхождащата го софра родиха „ротацията" като рецепта за гарантиране от страна на полицията на честността на вота.
Много помпозни и празни думи са се изговорили в Хисаря, като за призовото място по този показател спорят служебния премиер Марин Райков и неслужебния главен секретар на МВР Калин Георгиев. Последният отново излезе „под прожекторите" в последно време, след като няколко месеца беше в дълбока нелегалност дори за приятелските на вътрешното ведомство медии. Гениалният замисъл за „ротацията" на полицаите по време на изборите щяла да се осъществява от областните директори, назначени от предишния министър, разбирай Цветан Генчев Цветанов. Демек МВР плаши вездесъщите търговци на гласове, че дремещите в патрулката Иван и Драган няма да го правят в центъра на Горна Оряховица, а в Търново. Ако бях „брокер на гласове" щях наистина много да се стресна!
Продължаваме с тазгодишния „екип за честни избори и граждански права", който включва и прокурора, овластен да следи за законността на вота, Ася Петрова - „Личност № 1 на Шумен за 2012-а" и обвинител по любимото на бившата власт дело „Килърите". Кой знае защо някои наричат госпожата „любимата прокурорка на Цветан Цветанов"? Главата на служебното правителство може да не хаби от лимитираното си време и за откровени небивалици като тази: „Повече от ясно е, че когато става дума за една деполитизирана по закон система всякакви поръчки отвън по политически мотиви да се вземат главите на този или онзи, не могат да бъдат приемани по друг начин освен като опит за намеса в работата на тази деполитизирана система".
Райков не бива да подценява българите, или поне по-умната и паметлива част от тях, които все още си спомнят шептенето на същия главен секретар на МВР Калин Георгиев по адреса на освободените от банката в Сливен заложнички да не забравят да отправят благодарност и към премиера. Част от същото това деполитизирано професионално ръководство на МВР e и така нареченият „антимафиот № 1" Станимир Флоров, едно от чиито основни занимания през лятото беше да подтичва като пале по алеите на Албена след правещия сутрешния си джогинг бивш вътрешен министър.
Системата на МВР не е деполитизирана и това го знае всеки първокласник - вместо продуцирането на алабализми от страна на служебен премиер и министър, екипът, който няколко години правеше удобните за политическото ръководство показни операции, трябваше да бъде посъветван да излезе в неплатен отпуск. А заедно с тях и част от областните директори, които през последните години се интересуваха повече накъде „духа политическият вятър", отколкото от криминалната обстановка в регионите си... Това би било най-голямата гаранция за сравнително честни избори вместо всякакъв вид „ротации", СРС-та, смесени звена и работни групи...