Конфликтът в Грузия раздели НАТО и ЕС
Конфликтът в Грузия раздели НАТО и ЕС / снимка: БГНЕС

НАТО и Европейският съюз не успяха да се обединят във връзка с конфликта в Южна Осетия и Абхазия. Гледните точки на двете организации са сходни, но все пак не могат да не се забележат и съществените разлики, коментира "Дойче Веле". Руско-грузинският конфликт скара и много съюзници в НАТО и ЕС. Тази седмица с нова сила се разрази спора за изтеглянето на руските войски от територията на Грузия. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви на 17 септември в Брюксел, че за възобновяването на преговорите с Москва за сключване на ново споразумение за партньорство и сътрудничество е достатъчно Русия да изтегли своите войски от основната територия на Грузия. НАТО настоява за 100% изпълнение на мирния план, изработен с посредничеството на френския президент Никола Саркози. Преди всичко става дума за връщане на руските войски на позициите, които са заемали в Кавказ до 7 август. Исканията на НАТО са по-твърди.

В Северноатлантическия пакт се позовават на това, че преди кървавия конфликт числеността на руските войски в конфликтните региони е била в пъти по-малка в сравнение с планираното от Москва разполагане на войски в Южна Осетия и Абхазия. Двудневната среща на министрите на отбраната на страните от НАТО, която приключи снощи в Лондон, постави заключителен акорд на всички дискусии тази седмица. Още в навечерието й генералният секретар на алианса Яп де Хоп Схефер изрази надеждата, че кризата може да се разреши. "Но това е възможно само в случай, че всички страни направят отстъпки. А стремежът да се накаже Русия ще направи тези шансове нулеви", подчерта той. Американският министър на отбраната Робърт Гейтс, който се придържа към достатъчно твърда позиция спрямо Москва, въпреки това призова НАТО да се въздържа от провокации в отговор на руските действия при разрешаването на кавказкия конфликт. ЕС също настоява за конструктивен диалог с Москва. "Ние трябва да запазим здравия разум, а не да започваме Студена война", подчерта председателят на Еврокомисията Барозу. С подобен призив се обърнаха към НАТО и военни експерти.

Международният институт за стратегически изследвания публикува своя ежегоден доклад в навечерието на срещата на НАТО в Лондон. "Политиката на разширяване на НАТО не трябва да се превръща в руска рулетка", заяви ръководителят на института Джон Чипман. Въпреки това ръководителят на Пентагона Робрът Гейтс се обяви за съвместни военни учения на НАТО с Грузия, но със съжаление отбеляза, че някои страни-членки, като Германия и Франция, са против бързото присъединяване на Грузия към Северноатлантическия пакт. Авторите на изследването смятат, че е в интерес на НАТО и преди всичко на европейските страни-членки на организацията да забавят темповете на своята експанзия. Бързината при вземането на решение за членство, както на Грузия, така и на Украйна, може да раздели Запада.

Анализирайки резултатите от тазседмичната дискусия на НАТО и ЕС за разрешаването на конфликта, Яп де Хоп Схефер заяви: "Да, Русия е необходима на Запада. Но и Русия се заблуждава, ако мисли, че може да мине без Запада". Какви конкретни стъпки ще предприемат Русия, ЕС и НАТО за разрешаването на конфликтната ситуация, все още не е ясно. Но както отбелязват авторите на стратегическото изследване, този конфликт се превърна в открит сигнал за това, че романтичната фаза в отношенията, започнала в периода на сформиране на новия световен ред след края на Студената война, е приключила. Всички въвлечени в конфликта страни трябва да се потрудят за намирането на нова форма на сътрудничество. (БГНЕС)