Новият израелско-палестински конфликт неизменно остава сред най-коментираните събития от западните вестници след поредния ден на насилие.
Газа преживя най-кървавия си ден от началото на израелското военно настъпление в контролирания от ислямисткото движение Хамас анклав на фона на остро ескалиране на ожесточеността на атаките и от двете страни и на неистови и трескави дипломатически усилия за предотвратяване на израелска сухопътна операция, посочва британският в. "Индипендънт". В Ерусалим израелският външен министър Авигдор Либерман заяви, че Израел се стреми към дългосрочно решение и изложи стриктни условия за евентуално примирие. Първото и абсолютно задължително условие за прекратяване на бойните действия е да спре напълно обстрелът от Газа, подчерта той, цитиран от всекидневника.
За първи път от избухването на арабските революции новият Близък изток се сблъсква със стария ред. Израелско-палестинският конфликт, който дълго време беше определящ за района, избухва с нов спазъм на насилие, като израелската офанзива в ивицата Газа все повече напомня на ново изпълнение на предишни военни кампании, пише британският в. "Файненшъл таймс". Този път обаче контекстът е различен. Традиционните действащи лица правят нови изчисления и всеки проучва докъде се простират границите на другия след арабската революционна промяна.
През изминалите две години обкръжението на Израел стана по-враждебно. Хосни Мубарак - фактор, на който някога можеше да разчита да удържа ислямистката групировка Хамас, си отиде, а друг - йорданският крал Абдула, е подложен на нарастващ политически и икономически натиск. Сирия също се бори с война, която изличи спокойствието по границата с Израел и изходът от която ще е критичен за новото регионално статукво.
В тази обстановка израелският премиер Бенямин Нетаняху предприе операцията в Газа в явен опит да утвърди авторитета на Израел и да покаже на района, където народните настроения внезапно придобиха по-голяма тежест, че той няма да бъде възпрян. Нетаняху иска да заяви, че и в новата обстановка Израел остава способен да защити националните си интереси, както Израел ги вижда, казва бившият правителствен съветник Даниел Леви, цитиран от "Файненшъл таймс". След демонстрацията на мускули обаче, всички страни искат подновяване на примирието, установено след войната в Газа през 2008 година. То обаче изглежда по-далечно от всякога, отбелязва вестникът.
В репортаж от Израел в. "Таймс" посочва, че постепенно започват да се изясняват подробности около смъртта на шефа на военното крило на Хамас - Джабари, с чието убийство започна настоящата криза. Джабари успешно се криеше и израелското разузнаване не успяваше да попадне на следите му в продължение на две години. Неотдавна обаче агент в Газа успял да го проследи и поставил радиопредавател в автомобила му. Точно по този предавател се ориентирали ракетите, изстреляни от израелски безпилотен самолет и улучили колата с Джабари и телохранителя му.
Ние в ивицата Газа не смятаме да умираме безмълвно. Ако светът не защити палестинците срещу Израел, имаме право да се защитим сами, заявява палестински автор на статия във в.
"Гардиън", отстоявайки гледната точка на другата страна в конфликта. Последната израелска агресия в ивицата Газа накара няколко европейски държави и САЩ да потвърдят позицията си на безрезервна подкрепа за агресора.
Британският външен министър Уилям Хейг, шефът на европейската дипломация Катрин Аштън и президентът Барак Обама заявиха, че отговорни за кризата са ракетите на Хамас и че Израел е в правото си да защити своите граждани. Ако бяха проверили фактите обаче, те щяха да установят, че първи атакува Израел. Нарастването на напрежението започна с израелски военен набег срещу Газа на 8 ноември, когато беше убито палестинско дете. Той беше последван от други атаки, които провокираха палестинските фракции, посочва авторът.
С наближаването на изборите в Израел, израелският премиер Нетаняху иска да търгува с кръвта на палестинците, особено след като съюзът му с Авигдор Либерман не увеличи популярността му, както той очакваше. Израелците не за пръв път започват война заради изборни цели. Важното в случая е неморалната и късогледа позиция на европейските и американското правителство, които тълкуват погрешно фактите и демонстрират крайна пристрастност в полза на агресора, допълва той.
Новата израелска операция срещу ивицата Газа, наречена "Стълб на отбраната", започна точно като римейк на предишната. Както и през декември 2008 г. целта й беше да се окаже психологическо въздействие върху Хамас, за да го накарат да реагира, отбелязва френският в. "Монд". Съвпадение ли е това? Същият вид израелски набег сложи край на 4 ноември 2008 г. на петмесечното примирие и отприщи цикъла от атаки и контраатаки, довели до масирана израелска офанзива . И още една прилика: и двете операции - и през 2012, както през 2008 г, се разгръщат в контекста на американските президентски избори, погълнали вниманието на медиите, припомня всекидневникът. (БТА)