Проектът за изграждането на атомната електроцентрала "Белене" може да бъде разглеждан като част от европейската интеграция на България, това заяви заместник-помощник държавният секретар на Съединените американски щати по въпросите на Европа и Евразия Матю Брайза. В специално интервю за "Седмицата" на "Дарик" радио Брайза каза, че като съюзник на България Вашингтон няма да позволи въпросът с българските медици в Либия да остане неразрешен.
Г-н Брайза, преди няколко месеца Русия прекъсна доставките на газ за Украйна. Това показа до каква степен Европа е зависима от руския газ. Означава ли това, че днес Европейският съюз трябва да се съобразява с всяка промяна на настроението в Москва?
Знаете, че не е моя работа да давам насоки на Европейския съюз по един или друг начин. От споразумението за европейската енергийна политика от месец март обаче става ясно, че съюзът е амбициран да изгради обща енергийна политика, която включва
разнообразие на източниците на газ, включително от Каспийския регион или по-точно от Азербайджан. Според Съединените американски щати това разнообразие е мъдър ход, защото диверсификацията в условията на конкуренция създава възможности за производители в страни като България да избират между няколко различни източника, което ще увеличи и енергийната й независимост.
В областта на ядрената енергетика България пое ангажимент към Европейския съюз да затвори четири блока на централата си в "Козлодуй". Сега страната ни ще изгражда нова централа в "Белене", която ще бъде построена от руската компания "Атомстройекспорт". Не се ли получава парадоксално - затваряме ядрени блокове заради Европейския съюз, от което печели руската икономика?
Не знам дали това е парадокс. Важно е за България да изпълнява своите ангажименти като член на Европейския съюз. Това е изцяло ваша работа. Що се отнася до проекта "Белене", доколкото знам, това е съвместен проект, който включва "Атомстройекспорт" и "Сименс", затова той може да бъде разглеждан като част от европейската интеграция на България. Във всички случаи е мъдро да търсим разнообразието, за което току-що ви споменах, разнообразие в доставчиците на енергия, но и разнообразие в производствените мощности на енергия. Доколкото знам, то е сериозно застъпено в България. Около 30 процента от енергията се произвежда от природен газ, 33-34 процента е делът на ядрената енергия, мисля, че около 36 на сто е от въглища.
Както виждате, делът на ядреното производство и на въгледобива е приблизително равен, така че това също е много важно и ако трябва да съм честен, американската компания Ей И Ес досега е направила огромна инвестиция в България, която възлиза на 1 милиард и 100 милиона долара за филтрираща технология.
Съществуват спекулации, че някой лобира България да бъде изместена от лидерското си място на енергийния пазар на Балканите. Кой иска да измести България според Съединените щати?
Нямам никаква представа. Усмихвам се, защото в моята кариера никога не съм посещавал държава от вашия регион, която да не смята, че има някакъв заговор срещу нея. Съединените щати посрещат с ентусиазъм историческата трансформация на България за втори път. Веднъж имаше преход в началото на 90-те, сега страната ви е член на НАТО, след няколко месеца влизате в Евросъюза. За нас като ваш съюзник в НАТО това е огромна победа. Така че ако има някакви странни лобисти, скрити нейде в
Балкана, аз бих ви казал. Но от стратегическо значение за нас е България да просперира колкото се може повече.
Голямата шахматна дъска, Збигнев Бжежински представя Евразия като шахматна дъска, върху която различни фигури се борят за надмощие. Какви фигури са страните - членки на Европейския съюз тогава?
Д-р Бжежински е един от най-великите стратези в света, които някога съм срещал. Ние не гледаме на външната политика на Съединените щати към Евразия като игра на шахмат. Може би това звучи наивно. Вероятно други гледат на отношенията си със Съединените щати като на някаква игра, но не и ние. Ние отхвърляме идеята, че това е игра, че има сфери на влияние. Бих казал, че по-скоро става дума за стратегически интерес в Евразия, особено в Каспийския регион. Нашите интереси са свързани със сътрудничеството в областта на сигурността, борбата с тероризма и свобода за някои държави. Също така имаме интерес и в енергийния сектор, очевидно в регионалното икономическо сътрудничество. Плюс това сме заинтересовани от демократизацията, пазарната трансформация във всички страни, които лежат на територията от Централна Азия до Кавказ, така че, както виждате, става дума за нещо, което е много различно от игра на шах.
Тоест вие не харесвате шахмат?
О, не, аз обичам шахмата, но той подхожда повече за някоя тиха стая, като тази, в която разговаряме, с дървени фигури, отколкото с човешки същества.
Въпрос, свързан с Либия. В последните години африканската страна очевидно промени отношението си към международната политика. Все още обаче не е решен въпросът с българските медици и палестинския лекар. Някои смятат, че американската ангажираност по този въпрос е свързана с петролните интереси на Съединените щати в региона.
Това не е вярно. Не мога да си представя, че някой може да си помисли нещо такова. Нашата позиция е, че ние искаме да видим медиците свободни и работим много усилено това да се случи. Искам да ви уверя, че ние сме ваш съюзник и страна, която защитава човешките права, така че съдбата на тези хора, тези български хора има значение за нас, независимо от коя държава идват. Плюс това вие сте членове на НАТО, така че ние искаме да разрешим този въпрос, използвайки всички възможни инструменти.
Добре, да се върнем на енергийна вълна. Споменахте Азербайджан и Каспийския регион. Какво е бъдещето на газопровода "Набуко" според вас?
Американското правителство се надява този газопровод да стане факт в рамките на следващите няколко години и да пренася газ предимно от Азербайджан. Знаете ли, много е забавно, защото понякога се появяват доклади от различни европейски столици или вестници, според които в Азербайджан няма достатъчно газови залежи. Това не е вярно. В тази страна има огромно количество природен газ, който може да бъде добиван. В рамките на няколко седмици този газ ще започне да тече по южнокавказкия газопровод от Азербайджан до Грузия и Турция. Този газопровод открива нови хоризонти за значително увеличаване на износа на газ към Европа.
Говорейки за Каспийския регион, не чух да споменавате втората страна по залежи на газ в света - Иран. Защо?
Мисля, че американската политика по отношение на Иран е добре известна. Ние нямаме никакви намерения да толерираме никакви големи инвестиции в иранската икономика, защото те са забранени от ирано-либийския акт за санкции, който ограничава инвестиции, надхвърлящи 21 милиона долара. Така че ние не подкрепяме развитието на иранското влияние в Европа, защото за нас в момента от изключителна важност е проблемът с ядрената програма на страната.