Каква е връзката между бизнес плана на „Софийска вода” АД, който беше върнат от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/, и отпускането на безвъзмездната финансова помощ по програма ИСПА?
Двата проекта са взаимно свързани, тъй като изпълнението на единия е условие да се реализира другият. От една страна, „Софийска вода” АД представи на ДКЕВР тригодишен бизнес план. В него компанията е заложила инвестиции в размер на 139 млн. лв., които нямат нищо общо със сумата, определена по програма ИСПА. Тези 139 млн. лв. са изчислени на базата на няколко основни фактора и при предложена цена на ВиК услугата 1.20 лв. без ДДС.
Защо точно такава цена е заложена във вашия бизнес план?
Тази цена всъщност е минималната допустима стойност, която е в рамките на нивото на социалната поносимост за софиянци и едновременно с това осигурява необходимата възвръщаемост на инвестициите. Все пак всяка за една инвестиция трябва да бъде гарантирана известна възвръщаемост - това е основен двигател в икономиката.
Друг е въпросът, че освен инвестициите, от които се нуждае ВиК системата на София, тя има нужда и от оперативни разходи за поддръжка. Какъв е смисълът да постигнеш един стандарт, след като не можеш да го запазиш.
Заедно с нуждата от поддържане и подобряване на състоянието на ВиК инфраструктурата на Столична община, за да се постигне качествена услуга за клиентите, този бизнес план трябва да отговори още на изискванията на новото българско законодателство в областта на околната среда и водите.
След това идва и изпълнението на изискванията на европейското законодателство във връзка с членството на България в ЕС и ангажиментите, които страната ни е поела в областта на околната среда и водите. Предложеният бизнес план гарантира изпълнението на тези предварителни условия. Те пък от своя страна са задължителна предпоставка за получаване на гранта от ИСПА на стойност 43 875 000 евро (75% от средствата идват по „Интегриран проект за водния сектор на град София”).
Т.е. размерът на тази помощ е в резултат на вече изготвена инвестиционна програма на „Софийска вода” в ролята си на оператор на ВиК системата на София и изчерпване на възможностите за финансиране на ВиК проекти чрез тарифите.
Кой всъщност ще получи този грант от ИСПА и за какво точно ще бъдат усвоени средствата.
Столична община е бенефициент на финансирането, и тя трябва да получи безвъзмездната помощ. Тя ще разпределя парите, тя ще провежда търговете за изпълнението на обектите. Едно от условията обаче е цената в София да бъде в рамките на 1.20 лева без ДДС, тъй като тя е счетена за социално поносима в средното ниво на социална поносимост.
Ако цената изкуствено бъде задържана ниска, Европейският съюз няма причина да ни подпомага. Така Столична община ще изгуби възможността да се възползва от този голям подарък, а софиянци все пак ще трябва на един етап да платят прескъпо този пропуск от джоба си, защото проектите, които се предвижда да се осъществят от парите на ИСПА, са много скъпи и безкрайно необходими.
Какво е участието на „Софийска вода” в проекта за получаването на помощ от ИСПА?
За да се даде тази безвъзмездна помощ, са направени много проучвания в дълъг период от време, които са показали какви са нуждите за подобряване на ВиК системата в София. След това е направен финансов модел и инвестиционен план. Това е правено от консултанти на Европейската комисия, а не от “Софийска вода”, с наше съдействие и с пълното участие на общината.
Беше доказано, че при една цена от 1,20 лв. операторът на системата може да изпълни голям обем от необходимите инвестиции, като вземе допълнително и кредит от банка
Какво е необходимо да се направи, за да се подобри реално ВиК инфраструктурата на столицата?
В предложението за тригодишния бизнес план на „Софийска вода” са предвидени инвестиции във всичките 24 района на столицата. Без помощта на ИСПА обаче не мога да прогнозирам как, кой и кога ще може да инвестира допълнително близо 44 милиона евро на куп. Те са предвидени за изпълнение на много скъпи и големи инфраструктурни проекти като канализационни колектори и пречиствателни съоръжения, без които разширението на канализационната система практически е невъзможно.
В бизнес плана на „Софийска вода” за следващите три години сме заложили максималното, което може да бъде направено без големите колектори, а именно канализиране на квартал “Бенковски” и “Модерно предградие”. Но това е една малка част от населените места около София, а и в самия град, които имат нужда от изграждане на цялостна канализационна система. Ето защо инвестиционната програма на „Софийска вода” и отпускането на средства по ИСПА са абсолютно обвързани и трябва да се реализират успоредно.
Тегли ли “Софийска вода” кредити за инвестиции в мрежата или ги калкулира в цената на водата?
И двете. Този въпрос е актуален за цялата страна. Инвестициите, които трябва да се направят във водния сектор, са много. Преди време цената на водата се е държала изкуствено ниска. Вложенията в сектора могат да дойдат от три места. Единият начин е от цената на водата. Другият е чрез кредити. И третият е с безвъзмездни помощи от Европейския съюз.
Ние сме теглили още в началото на концесията един заем от Европейската банка. За да отпусне банката кредит, фирмата трябва да е стабилна. В нашия случай това означава стабилен концесионен договор, стабилна законова рамка и стабилна цена. И трите условия обаче не са факт към този момент, за съжаление.
От една страна, имаме предоговаряне на концесионния договор, според някои хора даже той би могъл да се прекрати. Аз лично не смятам, че това ще стане. От друга страна нормативната рамка, по която създаваме бизнес плана, е ограничаваща по отношение на цената. Тя не дава възможност за включване на допълнителни инвестиции в нея.
Какви други източници на средства ще търсите?
След като бъдат изградени големите колектори, със средствата от ИСПА, ние от своя страна имаме намерение да се съсредоточим и върху изграждането на канализация в кварталите: „Манастирски ливади”, „Киноцентър”, „Кръстова вада”, „Бенковски”, „Модерно предградие”. А подобрението на главните колектори ще ни позволи да присъединим към канализационната система още осем големи квартала - „Симеоново”, „Драгалевци”, „Княжево”, „Илиянци”, „Горубляне”, „Панчарево”, „Герена”, „Горна баня”.
Но това е само по отношение на развитието на канализационната система. Голяма част от инвестициите, които „Софийска вода” АД предвижда, ще бъдат вложени в разширение и обновяване на водопроводната мрежа, към проактивно откриване и отстраняване на течовете по мрежата, към по-малко прекъсвания на водоснабдяването и финализиране на моделирането на мрежата.
Бизнес планът на „Софийска вода” ще позволи значителни подобрения на цялата водоснабдителна и канализационна система, а компанията ще има възможност да кандидатства за финансиране от кохезионните фондове след присъединяването на страната ни към ЕС.