Докато някои още се чудят защо августовските сметки за ток са по-високи от юлските, въпреки че цената беше понижена, управляващите подготвят нова серия от промени в Закона за енергетиката - за трети път тази година. Този път не се очаква да има промяна в цената на тока, а във възможностите за периода на нейното определяне.
До началото на 2013 г. електроразпределителните дружества, бизнес- и битовите потребители на тока работеха с един регулаторен период за цените - от 1 юли до 30 юни на следващата година. С началото на февруарските протести срещу високите цени на тока обаче тогавашните управляващи набързо промениха закона и в началото на март „изневиделица” намалиха малко цената на тока. Още с встъпването си в длъжност новите управляващи също се захванаха именно с нея и отново получихме 5% намаление на фактурите, макар и някои от нас изобщо да не го усетиха.
Как тази ситуация се отрази на икономиката ни и какво още може да се случи с цената на тока и периода за нейното определяне?
След като новите управляващи промениха Закона за енергетиката, което им позволи да намалят цената на тока с около 5% от 1 август, сега се задават нова серия промени в закона. Законът вече е променян два пъти само за година и двата пъти с цел намаляване на цените. Друга ключова промяна от началото на година е разбиването на утвърдената практика за промяна на цената на тока веднъж годишно - на 1 юли. Тогава мнозинството от ГЕРБ разреши на енергийния регулатор да променя цената на тока по свое усмотрение, когато си поиска. И така - първото намаление с 6-7 на сто бе през март, като от енергийния бранш неведнъж сигнализираха, че това ще доведе до несигурност на средата и нуждата от спешно преработване на бюджетите.
Тази „герберска” промяна бе използвана и от новите управляващи, като този път цените бяха надолу с около 5%. Сега в подготвяната трета промяна на закона се отменя възможността енергийният регулатор непрекъснато да променя цените, а задава периоди - най-много веднъж на три месеца, както е при определянето на цената на природния газ.
Енергийният експерт Валентин Терзийски неведнъж и през февруари, и през юли предупреждаваше, че предстоящите намаления на цената на тока ще се отразят върху потребителите отложено - т.е. сега ще спестим няколко процента, но след година или две те ще се стоварят върху сметките ни.
Според Вас възможността на всеки три месеца да имаме нова цена на тока може ли да се използва като политически инструмент?
Валентин Терзийски: Аз смятам, че досега само като такъв инструмент е използвана.
В предаването „Денят” на Дарик в петък вносителят на поредната промяна в Закона за енергетиката Явор Куюмджиев аргументира предложението си така: „1 юли е може би прекалено дълъг период, затова се опитваме да го синхронизираме с останалите периоди на определяне на цени и ще бъде възможно да се случва веднъж на всеки три месеца. Това ще позволи от една страна да има предвидимост, от друга страна - ще попречи на който и да било да си променя цените, когато си пожелае”.
Как ще отговорите на критиките, че настоящото намаление, плюс това, което се случи през март, ще доведе до увеличение, ако не догодина, то в сравнително краткосрочен период?
Явор Куюмджиев: Няма предпоставки за увеличаване на цената до 1 юли догодина. В момента по моя информация в Министерството на икономиката и енергетиката се правят нови анализи и изчисления, така че устойчивостта на модела не само да се повиши, но евентуално и да позволи много малко поевтиняване. Или поне неутрализиране ефектите на инфлацията за следващата година.
Пред Дарик Валентин Терзийски подчерта, че предложението не е съгласувано с бранша, а и липсват икономически обосновки за подобна идея. Оказа се, че мнението не е съгласувано не само с бранша, но и с ресорното министерство. Помолен за коментар на предложението за по-кратките регулаторни периоди при определянето на цената на тока, ресорният министър Драгомир Стойнев отговори на Дарик.
„Сега чувам за това предложение, не мога да го коментирам. Но всеки е свободен да дава всякакви предложения, така че да се подобри животът на българина. В крайна сметка това трябва да се прецени, да се преосмисли, да се изчисли. Ако има положителен ефект, значи е добра идеята. Ако има отрицателен - ще бъде отхвърлена”, обясни министърът.
Валентин Терзийски е категоричен, че най-добрият вариант е пълната либерализация на пазара. Докато се случи тя обаче, по-дългите административни периоди са по-добри.
Валентин Терзийски: Имаме изцяло административен процес на определяне на цени на енергия и енергоносители. Трябва да се акцентира именно върху предимството да бъде за един по-дълъг период. Тогава анализаторите и икономическите и енергийни експерти да могат да направят равномерно разпределяне и обиране на пиковете на цени на енергоносители и енергия в максимума, които да бъдат стопирани, т.е. неутрализирани със спадовете на тази енергия и енергоносители в прогнозаен план. Тогава можем да получим наистина положителния ефект от администрирането.
От друга страна, ако се определя на три месеца цената на тока, това би ли позволило например през пролетта, когато водните централи работят на пълни обороти, да има намаление, което да е сезонно и да бъде прогнозирано?
Валентин Терзийски: Същите въпроси са и в нашите глави. Но никой не е обосновал и не е дал пред нас прогнозата за оценка за въздействие на така предлаганите промени - как точно те ще се отразят в икономиката и съответно в икономиката на самите енергийни предприятия. Кога ще е приоритет използването на максимално евтина енергия във връзка с водните централи, кога ще се администрира.
В момента битовите потребители купуват ток на регулирани цени. Същото важи и за фирмите, които ползват електричество с т.нар. „ниско напрежение”, както и повечето компании на средно напрежение, въпреки че формално от август те могат да купуват ток на свободния пазар. Това означава, че повечето компании, особено микро и малкия бизнес, ще продължат да купуват ток от регулирания пазар?
„Като че ли има смисъл в това, но основното е не периода, на които, въпреки че този период изглежда по-добър - по-краткият период за бизнеса. Няма да се акумулират големи напрежения, които да резултират, обикновено в повишаването. В понижаване надали някога ще се случи, освен ако не е силово. Основното е да се определя цената без външен натиск, на базата на методиката. Проблемът тук е, че задържайки или влияейки на цената, единият начин за злоупотреба, който регулаторът преследва., е необоснованото искане за по-висока цена. Но има и друг начин за злоупотреба, който се проявява при задържане на цената. Този начин е в това вие да понижите качеството на тока без да повишавате цените, т.е. не правите ремонти, инвестиции. Тази опасност трябва да се избегне. Когато се задържат цените с оглед на по-евтин ток за бита и индустрията, да не попаднем в тази зона за злоупотреба задържане на качеството”, коментира Камен Колев от Българската стопанска камара.
Засега от електроразпределителните дружества се въздържат от коментар, тъй като проектът за промени в Закона за енергетиката бе публикуван на страницата на парламента в петък и липсват подробности.

Какво ни чака след поредната корекция в Закона за енергетика?
66767
Какво ни чака след поредната корекция в Закона за енергетика?
22 минути
Президентът на КНСБ: Разочарован съм, защо президентът прави този ход
Съгласен съм със секретаря на президента Крум Зарков, който подавайки своята оставка ...
1 час
Марияна и Боби от „Един за друг“: Не всичко е на всяка цена (ВИДЕО)
В новия епизод на подкаста “Един без друг” гостува една от най-естествените и неподправени ...
10 часа
Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6
Инфлуенсърите Ивелина и Герман, музикантите Ники и Цецо и двойката на певицата Залия ...
10 часа
Радев от Перущица: За предците ни от април 1876 г. свободата беше идеал, българската държавност - национален дълг
Перущица чества 149 години от Априлското въстание. На площад „27-ми Априлий“ в Перущица, ...
11 часа
Желязков за искания референдум: Това поведение създаде недоумение в европейските институции
Министър-председателят Росен Желязков изпрати позиция до медиите по повод решението ...
Хранене на 11-месечно бебе: Как да въведете млечни продукти и какви да бъдат порциите?
Кравето мляко (плюс соево мляко, бадемово мляко и други алтернативи на млякото) не се препоръчва като ...
12 часа
Белият дом: Тръмп е провел много добър и продуктивен разговор със Зеленски
Американският президент Доналд Тръмп е провел "много добър и продуктивен" разговор ...
12 часа
BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи в няколко области
BG-ALERT предупреди за интензивни валежи в няколко области, съобщава ...
13 часа
Теодор Стойчев: Ползите от еврото и приемането му са безспорни
„Като гражданин смятам, че ползите от еврото и приемането му са безспорни – икономически ...
13 часа
Митов: Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да има
Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да ...
14 часа
Борислав Цеков: Искането на Радев е противоконституционно
"Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум. ...
14 часа
Политически реакции след решението на президента да поиска референдум за еврото
Решението на президента Румен Радев да внесе в Народното събрание референдум за въвеждане ...
14 часа
Крум Зарков се оттегля като секретар по правните въпроси на президента
Крум Зарков обяви в социалните мрежи, че в понеделник ще подаде молба да бъде освободен ...
15 часа
Виждали ли сте го? СДВР издирва Бойко Колев, видян за последно на 4 април
Столичното Второ РУ издирва Бойко Колев на 75 години, съобщиха от полицията.
За ...
15 часа
Радев: Внасям в НС предложение за национален референдум за еврото (ВИДЕО)
Държавният глава Румен Радев направи извънредно обръщение към народа и Народното ...
15 часа
Най-новите смарт джаджи за дома, които звучат като от бъдещето тук и сега
Светът на смарт технологиите се развива със скоростта на светлината, а домовете ни ...
15 часа
6 от най-необичайните музеи и галерии в света
Светът е пълен с музеи, които съхраняват историята и културата на човечеството. Но ...
16 часа
Иззеха вейпове без бандерол от частен дом в София
Иззеха 847 вейпове без поставен акцизен бандерол, съобщиха от полицията в София.
В ...
16 часа
Две двойки отпадат на крачка от финала в „Един за друг“
Смелост, ловкост, доверие и бързина ще са ключовите фактори в полуфиналните изпитания ...
16 часа
ЕС създаде специален трибунал, който да преследва високопоставени руснаци
Европа подкрепи днес създаването на специален трибунал, който да преследва президента ...
16 часа
Бащата на Сияна: 40 дни без нея, 40 дни убийства на пътя
Бащата на загиналото дете Сияна сподели емоционална публикация в социалните мрежи ...
16 часа
Снимка - плакат на Карлос Насар – уникален подарък на 12 май само с вестник „Мач Телеграф“
Верен на традицията, вестник „Мач Телеграф“ ще вложи в броя на 12 май, понеделник, специална ...
16 часа
Мелания Тръмп почете бившата първа дама Барбара Буш, представи марка с портрета й
Мелания Тръмп беше домакин на представянето на марка с портрета на бившата първа дама ...
17 часа
Унгария експулсира двама украински дипломати, обвини ги в шпионаж
Унгария обяви, че е експулсирала двама украински дипломати, обвинявайки ги в шпионаж.
Този ...
17 часа
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лв. край Перник
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лева в село Рударци край Перник, ...
17 часа
Продадоха каската на пилот от Формула 1 за 850 млн. евро
Каската, носена от легендарния пилот във Формула 1 Айртон Сена през сезон 1992, докато ...
17 часа
Почина уважавано лице от екипа на УМБАЛ „Александровска“
Почина Антоанета Георгиева - технически сътрудник от 1980 г. в Клиниката по обща и чернодробно-панкреатична ...
17 часа
Wosh MC: Хората много бързо станаха бездушни (ВИДЕО)
„Имах период, в който пишех текстове постоянно, сега ми се пише музика.” казва Стефан ...
18 часа
Протест пред Столична библиотека за по-високи възнаграждения (СНИМКИ)
Служителите на Столичната библиотека излязоха на мирен протест пред сградата на институцията, ...
18 часа
„Нещо, което пожелавам на всеки“: Костадинов сподели снимки от парада на Червения площад в Москва
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов сподели снимки от военния парад на Червения ...
18 часа
ЕС отпуска 1 млрд. евро за отбранителната индустрия на Украйна от замразените руски активи
Ръководителката на европейската дипломация Кая Калас обяви днес в Лвов, в западната ...
18 часа
Тръмп предлага 80% мита за Китай
Президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че може да намали митата върху китайския ...
18 часа
7 деца от варненска детска градина са в болница, пили вода с белина
Седем деца от ДГ "Звeздичка" във Варна са настанени в университетската болница "Св. Марина" ...
18 часа
Откриха 128 000 евро недекларирана валута в кабината на влекач на „Дунав мост 2“
128 050 евро, укрити в кабината на влекач, са открити и задържани при проверка на митническите ...
19 часа
Ким Чен-ун и дъщеря му присъстваха на честване на Деня на победата в руското посолство в Пхенян (СНИМКИ)
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун присъства заедно с дъщеря си на честване на Деня ...
19 часа
Над 4000 ракети са изстреляни от началото на активния сезон по противоградова защита в страната
От началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, ...
19 часа
Джордже Симион: Много от политиките на Орбан ще бъдат приложени и в Румъния
Кандидатът за президент на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ ...
19 часа
Нелегален транспорт до Германия: Разкриха нерегламентиран превоз на пътници в Монтана
Опит за нерегламентиран международен превоз на пътници беше осуетен на 8 май при съвместна ...
19 часа
Кола блъсна 14-годишно момче в Монтана
14-годишно момче е с комоцио в болница, след като е било блъснато от кола на булевард ...
19 часа
Криминално проявен нападна 72-годишен мъж в Бургаско
Криминално проявен нападна 72-годишен мъж в Бургаско, съобщиха от полицията.
72-годишен ...
19 часа
Кюрдската работническа партия е на път да бъде разпусната
Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви, че е провела конгрес, на който е взела "решения ...