Докато някои още се чудят защо августовските сметки за ток са по-високи от юлските, въпреки че цената беше понижена, управляващите подготвят нова серия от промени в Закона за енергетиката - за трети път тази година. Този път не се очаква да има промяна в цената на тока, а във възможностите за периода на нейното определяне.
До началото на 2013 г. електроразпределителните дружества, бизнес- и битовите потребители на тока работеха с един регулаторен период за цените - от 1 юли до 30 юни на следващата година. С началото на февруарските протести срещу високите цени на тока обаче тогавашните управляващи набързо промениха закона и в началото на март „изневиделица” намалиха малко цената на тока. Още с встъпването си в длъжност новите управляващи също се захванаха именно с нея и отново получихме 5% намаление на фактурите, макар и някои от нас изобщо да не го усетиха.
Как тази ситуация се отрази на икономиката ни и какво още може да се случи с цената на тока и периода за нейното определяне?
След като новите управляващи промениха Закона за енергетиката, което им позволи да намалят цената на тока с около 5% от 1 август, сега се задават нова серия промени в закона. Законът вече е променян два пъти само за година и двата пъти с цел намаляване на цените. Друга ключова промяна от началото на година е разбиването на утвърдената практика за промяна на цената на тока веднъж годишно - на 1 юли. Тогава мнозинството от ГЕРБ разреши на енергийния регулатор да променя цената на тока по свое усмотрение, когато си поиска. И така - първото намаление с 6-7 на сто бе през март, като от енергийния бранш неведнъж сигнализираха, че това ще доведе до несигурност на средата и нуждата от спешно преработване на бюджетите.
Тази „герберска” промяна бе използвана и от новите управляващи, като този път цените бяха надолу с около 5%. Сега в подготвяната трета промяна на закона се отменя възможността енергийният регулатор непрекъснато да променя цените, а задава периоди - най-много веднъж на три месеца, както е при определянето на цената на природния газ.
Енергийният експерт Валентин Терзийски неведнъж и през февруари, и през юли предупреждаваше, че предстоящите намаления на цената на тока ще се отразят върху потребителите отложено - т.е. сега ще спестим няколко процента, но след година или две те ще се стоварят върху сметките ни.
Според Вас възможността на всеки три месеца да имаме нова цена на тока може ли да се използва като политически инструмент?
Валентин Терзийски: Аз смятам, че досега само като такъв инструмент е използвана.
В предаването „Денят” на Дарик в петък вносителят на поредната промяна в Закона за енергетиката Явор Куюмджиев аргументира предложението си така: „1 юли е може би прекалено дълъг период, затова се опитваме да го синхронизираме с останалите периоди на определяне на цени и ще бъде възможно да се случва веднъж на всеки три месеца. Това ще позволи от една страна да има предвидимост, от друга страна - ще попречи на който и да било да си променя цените, когато си пожелае”.
Как ще отговорите на критиките, че настоящото намаление, плюс това, което се случи през март, ще доведе до увеличение, ако не догодина, то в сравнително краткосрочен период?
Явор Куюмджиев: Няма предпоставки за увеличаване на цената до 1 юли догодина. В момента по моя информация в Министерството на икономиката и енергетиката се правят нови анализи и изчисления, така че устойчивостта на модела не само да се повиши, но евентуално и да позволи много малко поевтиняване. Или поне неутрализиране ефектите на инфлацията за следващата година.
Пред Дарик Валентин Терзийски подчерта, че предложението не е съгласувано с бранша, а и липсват икономически обосновки за подобна идея. Оказа се, че мнението не е съгласувано не само с бранша, но и с ресорното министерство. Помолен за коментар на предложението за по-кратките регулаторни периоди при определянето на цената на тока, ресорният министър Драгомир Стойнев отговори на Дарик.
„Сега чувам за това предложение, не мога да го коментирам. Но всеки е свободен да дава всякакви предложения, така че да се подобри животът на българина. В крайна сметка това трябва да се прецени, да се преосмисли, да се изчисли. Ако има положителен ефект, значи е добра идеята. Ако има отрицателен - ще бъде отхвърлена”, обясни министърът.
Валентин Терзийски е категоричен, че най-добрият вариант е пълната либерализация на пазара. Докато се случи тя обаче, по-дългите административни периоди са по-добри.
Валентин Терзийски: Имаме изцяло административен процес на определяне на цени на енергия и енергоносители. Трябва да се акцентира именно върху предимството да бъде за един по-дълъг период. Тогава анализаторите и икономическите и енергийни експерти да могат да направят равномерно разпределяне и обиране на пиковете на цени на енергоносители и енергия в максимума, които да бъдат стопирани, т.е. неутрализирани със спадовете на тази енергия и енергоносители в прогнозаен план. Тогава можем да получим наистина положителния ефект от администрирането.
От друга страна, ако се определя на три месеца цената на тока, това би ли позволило например през пролетта, когато водните централи работят на пълни обороти, да има намаление, което да е сезонно и да бъде прогнозирано?
Валентин Терзийски: Същите въпроси са и в нашите глави. Но никой не е обосновал и не е дал пред нас прогнозата за оценка за въздействие на така предлаганите промени - как точно те ще се отразят в икономиката и съответно в икономиката на самите енергийни предприятия. Кога ще е приоритет използването на максимално евтина енергия във връзка с водните централи, кога ще се администрира.
В момента битовите потребители купуват ток на регулирани цени. Същото важи и за фирмите, които ползват електричество с т.нар. „ниско напрежение”, както и повечето компании на средно напрежение, въпреки че формално от август те могат да купуват ток на свободния пазар. Това означава, че повечето компании, особено микро и малкия бизнес, ще продължат да купуват ток от регулирания пазар?
„Като че ли има смисъл в това, но основното е не периода, на които, въпреки че този период изглежда по-добър - по-краткият период за бизнеса. Няма да се акумулират големи напрежения, които да резултират, обикновено в повишаването. В понижаване надали някога ще се случи, освен ако не е силово. Основното е да се определя цената без външен натиск, на базата на методиката. Проблемът тук е, че задържайки или влияейки на цената, единият начин за злоупотреба, който регулаторът преследва., е необоснованото искане за по-висока цена. Но има и друг начин за злоупотреба, който се проявява при задържане на цената. Този начин е в това вие да понижите качеството на тока без да повишавате цените, т.е. не правите ремонти, инвестиции. Тази опасност трябва да се избегне. Когато се задържат цените с оглед на по-евтин ток за бита и индустрията, да не попаднем в тази зона за злоупотреба задържане на качеството”, коментира Камен Колев от Българската стопанска камара.
Засега от електроразпределителните дружества се въздържат от коментар, тъй като проектът за промени в Закона за енергетиката бе публикуван на страницата на парламента в петък и липсват подробности.

Какво ни чака след поредната корекция в Закона за енергетика?
66767
Какво ни чака след поредната корекция в Закона за енергетика?
9 минути
Макрон: Отмяната на митата на САЩ е крехка пауза
Френският президент Еманюел Макрон предупреди, че намаляването на американските мита ...
10 минути
Пожар избухна в апартамент в Кърджали
Рано тази сутрин пожар избухна в апартамент в жилищен блок в кв. "Веселчане" в Кърджали.
При ...
18 минути
Среща на контактната група за Украйна ще се състои в Брюксел без участието на САЩ
Среща на контактната група за Украйна ще се състои в Брюксел днес, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.
Тя ...
18 минути
„Коалицията на желаещите“ обсъди в Брюксел евентуалното разполагане на мироопазващи сили в Украйна
Страните съюзници на Киев от така наречената "коалиция на желаещите" се срещнаха в ...
21 минути
Ето колко е средният осигурителен доход за февруари
Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец февруари 2025 г. е 1738,01 лв.
Средномесечният ...
Какви навици могат да намалят риска от безплодие при мъжете и жените?
Факторите на начина на живот играят най-важна роля в проблемите, свързани с репродуктивното здраве. Докладът ...
29 минути
Петков: Андрей Цеков е получил закана, че ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
"Андрей Цеков ...
38 минути
САЩ и Русия проведоха втори кръг от преговори в Истанбул
Пореден кръг от преговори между САЩ и Русия се проведе на 10 април в Истанбул. Разговорите ...
59 минути
Принц Хари е в Украйна, срещна се с пострадали във войната (СНИМКИ)
По-малкият син на британския крал Чарлз Трети - принц Хари - днес се срещна с пострадали ...
1 час
В търсене на справедливост: Защо шофьор, причинил катастрофа със загинал в Нови Искър, е бил освободен
Близки на загинал търсят справедливост. Родители и приятели на млад мъж, загубил живота ...
1 час
Администрацията на Тръмп лиши хиляди души от социално осигуряване
Администрацията на Тръмп е добавила над 6000 имигранти към базата данни на мъртвите ...
1 час
Приключи издирването на оцелели: 221 са жертвите след рухването на покрив на клуб в Доминикана
В Доминиканската република започнаха погребенията на хората, загинали при срутването ...
1 час
Жена се оплака в полицията, че е заплашена с нож от мъж да спре да разхожда кучето си
Жена се оплака в полицията, че е заплашена с нож от мъж в Поморие, съобщиха от полицията.
На ...
1 час
Крилото на самолет на „Американ еърлайнс“ удари друг самолет на летище във Вашингтон
Върхът на крилото на самолет на "Американ еърлайнс" удари друг самолет на същата авиокомпания ...
2 часа
Белият дом: Митата за китайски стоки вече са 145%
Митата за китайски стоки вече са 145%, обявиха от Белия дом за CNBC, предаде "Ройтерс". Китай ...
2 часа
По 20 лева глоби за младежите, шокирали Варна с поведението си върху автомобили
Полицията се самосезира след нов случай на младежи с рисково поведение на улица в централната ...
2 часа
Израел освободи палестински затворници, задържани в ивицата Газа
Израел освободи десет палестински затворници, задържани в ивицата Газа, предаде Асошиейтед ...
3 часа
Извънредно заседание на СОС, изслушват кмета Терзиев и двама министри за завода за боклук
Извънредно заседание на Столичния общински съвет (СОС) за дейността на Столичното ...
3 часа
Предстои разпоредително заседание по делото срещу Лена Бориславова
Днес в Софийския районен съд (СРС) ще се проведе разпоредителното заседание по делото ...
3 часа
Дейвид Бекъм забранява на порасналите си деца да използват телефон на семейните вечери (СНИМКИ)
Дейвид и Виктория Бекъм водят разкошен живот, пътувайки по целия свят, но когато става ...
3 часа
Повече средства за общините: Бюджетът на НСОРБ нараства
Тази година, с преговорите, които направихме с Министерството на финансите, сме успели ...
3 часа
Йотова посреща военния научен кораб „Св. св. Кирил и Методий“ във Варна
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български ...
3 часа
Работно облекло - задължения на работодателя и служителите
Работното облекло е неразделна част от безопасната и организирана работна среда. То ...
10 часа
Хеликоптер се разби в река Хъдсън в Ню Йорк (ВИДЕО)
Полицията съобщи, че на 10 април хеликоптер се е разбил в река Хъдсън в Ню Йорк. Органите ...
10 часа
Дърво падна на оживен булевард в Букурещ, един човек е ранен
Дърво падна на оживен булевард в столицата на Румъния Букурещ и рани човек, пътуващ ...
11 часа
Успех за Григор Димитров: Класира се за четвъртфиналите в Монте Карло
Българският тенисист Григор Димитров се класира за четвъртфинал на турнира от сериите ...
13 часа
Заради лошото време: Пожар, паднали дървета, домакинства без ток и блокирани пътища у нас
Силният вятър и снеговалежите на места в страната, причиниха редица проблеми и инциденти ...
13 часа
Две деца са в неизвестност след пожар в квартал на Ню Джърси
Пожар избухна в южен квартал на американския град Ню Джърси и унищожи най-малко две ...
13 часа
Учени картографираха част от мозъка на мишка
Учени картографираха част от мозъка на мишка, която е толкова сложна, че прилича на ...
14 часа
Снежна буря и ураганен вятър блокираха пътища в област Разград (СНИМКА)
Усложнена е метеорологичната и пътната обстановка в област Разград.
Около 17.30 часа ...
15 часа
Тахов: С наличния към момента и с очаквания воден ресурс предвиждаме поливен сезон 2025 да протече нормално
Парламентарната комисия по земеделието, храните и горите изслуша представители на ...
15 часа
Ограничават движението по АМ „Тракия“
На 11 април, от 8 ч. до 16 ч. движението от 63-и до 106-и км на АМ „Тракия“ в област Пазарджик ...
15 часа
Радост за шофьорите: Цената на горивата в световен мащаб падна с 20%
Търговската война на Тръмп и разнопосочните ходовете на Вашингтон оказаха влияние ...
15 часа
БАБХ за случая с децата от хотел в Боровец: Изследваните проби на храната са отрицателни
Отрицателни са резултатите от извършените лабораторни анализи на пробите от храната, ...
15 часа
Социалният министър призова за сътрудничество между местната и централната власт
За мен държавата е един общ жив организъм. Смятам, че местната и централната власт трябва ...
16 часа
Минималното възнаграждение у нас е близо 5 пъти по-ниско от най-високото в ЕС
От страните в ЕС, които са въвели минимална работна заплата, под 1000 евро са минималните ...
16 часа
Връщаме на Ливан останките на атентатора от летище „Сарафово“, погребват го в гробище на „Хизбула“
България връща на Ливан останките на терориста, който през 2012 г. взриви автобус с израелски ...
17 часа
Районното управление в Казанлък е с нов директор (СНИМКИ)
Директорът на ОД на МВР-Стара Загора представи новия началник на Районното управление ...
17 часа
На косъм от трагедия: Паднало дърво прониза кола в Русе (ВИДЕО)
Огромно дърво се стовари върху спрял автомобил в Русе. Шофьорът е бил в колата по това ...
17 часа
Коалицията на Фридрих Мерц подкрепя членството на Украйна в НАТО
Бъдещото правителство на Германия обеща да продължи и увеличи помощта за Украйна и ...
17 часа
Християнсоциалният съюз одобри коалиционното споразумение в Германия
Консервативният баварски Християнсоциален съюз (ХСС), една от трите партии в бъдещото ...