Христяндемоктатите - за една нова политика на морал и ценности
Христяндемоктатите - за една нова политика на морал и ценности / снимка: БГНЕС, архив

Християндемократическата партия на България участва в Европейски избори 2014 самостоятелно и е единствената партия освен ГЕРБ, чийто водач на листа, ако бъде избран ще се присъедини към Европейската народна партия (християндемократи).

Партията участва за втори път на избори и се ръководи от хора, твърдо убедени, че християндемокрацията и Доброто са възможни и в България. Повечето от тях са адвокати, някои живеят и работят в Германия. Водач на листа е председателката Ирина Абаджиева-Репуц - адвокат по професия, майка на четири деца.

Съпругът й е роден в Берлин и е български и германски гражданин, но избира да се завърне в България, от където е майка му. Ирина иска децата й да имат самочувствие и достойнство, където и да отидат по света и никога да не се срамуват от това, че са българи. Заедно с адвокат Грета Ганева - майка на три деца преди 6 години откриват злоупотреби и дискриминация в системата на образованието, които държавата така и не отстранява независимо от трите съдебни решения,  задължаващи я да го направи и да се промени закона за средното образование.

Създават Инициативен родителски комитет, участват във всички обсъждания на образователни реформи, ползвайки професионалната си компетентност и без нито една стотинка държавни или европейски пари за това. След поредният провал за образователна реформа - гласуваният изцяло на първо и почти изцяло на второ четене закон, който така и не остава приет заради разтурването на 41-вото Обикновено Народно събрание и загубените близо 6 години напразни усилия, те разбират, че не достига воля за добрата политика и решават да добавят такава. Създават ХДП и участват на парламентарните избори през 2013 г.

За изборите за европейски парламент се опитват да обединят партиите, членуващи в Европейската народна партия (ЕНП), за да не се разпиляват гласовете за нея, напускат Коалиция КОД, защото не искат либерал да е водач на листата. Остават принципни, но остават сами. Получават подкрепа обаче от младежката организация на Християндемократическата партия на Германия в лицето на една млада жена - Росица Кашикова - асистент в университета на Дюселдорф при проф. Хаукап - бивш председател на Антимонополната комисия на Германия и съветник на Ангела Меркел. Тя забелязва принципната им позиция и им дава своята подкрепа, като застава втора в листата им.

И така те започват да говорят за християндемокрация, защото християндемокрацията промени нещата и изправи на крака Европа след разрухата на Втората световна война и направи невъзможното възможно - Европа видя най-дългия мир в историята си, а народите й, обединени върху ценности и правов ред постигнаха благоденствие. Доброто е възможно и у нас, както и християндемокрацията - вярват те и напомнят за Сердикийския едикт - с който в древна Сердика - днешна София, е провъзгласено християнството като официална религия в Европа - известен още като „едиктът на толерантността”.

Напомнят и за Светите братя Кирил и Методий - създатели на нашата писменост - наричани покровители на Европа и са твърдо убедени, че мястото на България е в Европейския съюз. Че ние българите просто трябва да си спомним кои сме и да участваме - да бъдем активни, да имаме позиция, но да имаме и ценности и да ги отстояваме. Християндемократите изтеглиха номер 6 в интегралната бюлетина и приемат това за знаково - те полагат началото на християндемокрацията в България, а в началото на Европейския съюз стоят шест подписа - на шест държави, управлявани тогава от християндемократи. Те направиха  мирът в Европа възможен, а нашите християндемократи искат да направят Доброто възможно и в България.

Християндемократическата партия на България призовава: Гласувайте с номер 6, защото Доброто е възможно!