Националната здравноосигурителна каса няма възможност към момента да поеме лекарствата на онкоболните и хората с редки заболявания. Това коментира директорът на Дирекция „Бюджет" към институцията Жени Нанчева. Проблемът е, че, ако сега тези медикаменти се прехвърлят към здравната каса, хората с неплатени здравни вноски ще останат без лечение. В момента тези лекарства се заплащат от Министерство на здравеопазването с пари от републиканския бюджет. Същевременно пациентски организации настояват колкото е възможно по-бързо лекарствата да се поемат от касата.
Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването припомни, че премиера Бойко Борисов е обещал до три седмици да се реши как лекарствата за заболявания, които сега се заплащат от министерството, ще преминат към касата: „Думите на премиера бяха: „Има едни хора, които нямат лекарства, а има едни пари, които стоят". Нека да намерим механизма и едното да отиде при другото".
Здравният министър Божидар Нанев коментира, че най- вероятно прехвърлянето на лекарствата няма да се случи веднага: „Аз лично нямам нищо против това да мине към здравноосигурителните плащания, но дали тази или следващата година - въпрос на технология във времето е да обсъдим и да решим този въпрос".
Най-голямото притеснение на пациентите е начинът, по който се правят търговете за лекарствата, с които ще бъдат лекувани. Ако медикаментите преминат към здравната каса, механизмът, по който се избират не е чрез тръжна процедура.
„Съветникът по лекарствена политика към Министерство на здравеопазването доц. Дудов и екип около него изработиха тези спецификации отново на тъмно", смята още Захариева.
В момента здравната каса няма финансовата възможност да заплаща тези лекарства, коментира още Жени Начева: „Друг проблем е, че касата заплаща само за здравноосигурени лица, а лица, които не са осигурени, няма как да получат средства за сметка на бюджета на касата по сега действащите нормативни уредби".
С 3.4% са нараснали за една година случаите на заболели от рак в България, сочат данни на Националния раков регистър. През 2007 година хората, на които им е открито заболяването, са 33 580, което е с около 1100 души повече, в сравнение с предходната. Статистиката сочи още, че мъжете са по- засегнатия пол, като техният брой е с 1380 случаи повече от жените. Общо смъртните случаи са били 17 827 през 2007 година. Най-често в страната хората заболяват от рак на белия дроб, рак на стомаха и гърдата.
Българските граждани плащат с лични средства най-много пари за лекарства, в сравнение с другите европейци. Това сочат данни на европейско проучване за достъпа на пациенти до здравни услуги. Около 56% от общите разходи за лекарства, се поемат лично от хората, за другите европейци този процент е 18. В България публичните разходи за лекарства за домашно лечение на глава от населението са 39 лева, а в страните от ЕС е средно около 350 лева.