Лидерът на „Атака" Волен Сидеров ще сезира прокуратурата за нарушение на Наказателния кодекс от страна на премиера Георги Близнашки и негови министри, съобщиха от партията.
Поводът са подадените им декларации за конфликт на интереси.
По закон министрите и министър-председателят, не трябва да участват в търговски дружества, неправителствени организации и да заемат други длъжности. „В служебния кабинет обаче такива хора има, начело с Георги Близнашки”, обяснява в съобщение до медиите Сидеров.
Скандалът с декларациите за конфликт на интереси на премиера Близнашки и четирима от министрите му избухна в четвъртък. Тогава стана ясно, че премиерът и четирима министри са се възползвали от правото си по Закона за защита на личните данни да скрият декларациите си за конфликт на интереси.
Шестима министри в служебния кабинет са посочили, че са в ситуация на несъвместимост с поста, който заемат. До месец от встъпването им в длъжност те трябва да подадат и втора декларация - за наличие или отсъствие на частен интерес.
Още същия ден на интернет страницата на президентската институция бяха публикувани декларациите с пълното им съдържание на служебния министър-председател Георги Близнашки и на членовете на служебното правителство - Румяна Коларова, Мирослав Ненков, Николина Ангелкова, Даниел Митов и Евгения Раданова, подадени в изискване на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.