Средното време за страната, за което линейките пристигат до пациента, е 28 минути, каза д-р Ивиан Бенишев, началник на отдел „Спешна медицинска помощ” към Министерството на здравеопазването. Той и Милена Григорова, ръководител на проекта „ПУЛСС - Практически увод в лечението на спешните състояния”, представиха резултатите от обучението на лекари и медицински служители в центровете за спешна медицинска помощ и в спешните отделения на болниците.
Предвижда се общо по проекта, който се очаква да приключи до края на годината, да
бъдат обучени 6500 кадри, посочи Григорова. Бенишев допълни, че стандартът за оказване на спешна помощ вече е готов.
Кадровият потенциал в сферата на спешната медицина в столицата и в страната е много добър, съобщи доц. Стоян Миланов, директор на болница „Пирогов”, където се осъществява обучението по проекта, допълва БТА. Според Миланов проблемите са свързани с липса на необходим инструментариум и различното оборудване на линейките в София и в останалите градове и поради тази причина знанията и уменията не могат да се прилагат по еднакъв начин във всички центрове и отделения по спешна помощ.
За оказване на спешна медицинска помощ на пациенти в София и прилежащите й села на ден са необходими 38 линейки, а работят само 17, коментира д-р Ангел Ангелов, началник отдел „Медицински дейности” към Център „Спешна медицинска помощ”-София. Той посочи, че линейките и оборудването са налични, но няма лекари, желаещи да работят в областта на спешната медицинска помощ поради ниското месечно заплащане - 650-700 лева.