Румен Петков поиска категорична забрана на проституцията
Румен Петков поиска категорична забрана на проституцията / netinfo

Законодателни промени за ясна и категорична забрана на проституцията поискаха бивши шефове на МВР, които са съучредители на Международния институт за сигурност и сътрудничество. Абсурдно е в 21 век периодично да се възобновява дискусия за легализирането на търговията с плът, заяви бившият министър Румен Петков по време на организираната от института и Националната комисия за борба с трафика на хора кръгла маса в Пловдив.

Двойно ще бъдат завишени глобите, предвидени в Наказателния кодекс за трафик на хора, съобщи Ирена Борисова от правосъдното министерство.

Дори 70-80 процента от жените наистина доброволно да продават плътта си, ако легализираме проституцията, по същата логика след време ще започнем да мислим и за узаконяване на търговията с гласове на избиратели, каза Петков.

Сегашната ситуация, в която проституцията нито е легализирана, нито е забранена, е нетърпима и пречи на работата на правораздавателните органи, каза апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов, макар да изрази несъгласие с конкретното предложение на Румен Петков. Как ще се борим с проституцията след като тя е разрешена в 80 процента от страните в ЕС, попита Димов и поиска единна европейска политика на страните-източници на трафик и на държавите-крайни потребители.

В момента у нас прокурорите са принудени да ползват член от Наказателния кодекс от 1962 година за нетрудови доходи, за да съдят проститутките. По този остарял текст в Пловдив са произнесени 269 присъди на жени, които продават тялото си. Предложенията за законодателни промени ще бъдат обобщени на заключителната кръгла маса идния вторник в столицата и ще бъдат внесени в МВР, при ресорния вицепремиер Даниел Вълчев и в комисиите на парламента.

От 34 присъди за трафик на хора, произнесени в страната тази година, 26 са в Пловдив. След 2005 година делата за трафик на жени в Апелативния район са намалели рязко. От средно 150 годишно преди това те са паднали на 50 след знаковите процеси срещу Ванко 1 и Васил Телбизов, а за деветте месеца на тази година са едва 20, каза Ясенка Шигарминова от Апелативна прокуратура.

Прокурорите поискаха да се упражни натиск върху Турция за засилване на вътрешния й граничен контрол заради многобройните случаи на нелегално извеждане на роднини на гастарбайтери, които законно пребивават в ЕС. 1600-те глоби, наложени в Пловдив за такива престъпления, не могат да спрат тълпите бедни емигранти, категорични са от прокуратурата.