/ БГНЕС
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) настояват за прегласуване на обнародваното на 11 ноември т.г. в Държавен вестник и прието на 8 ноември от Народното събрание решение, с което парламентът възлага на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите крайни клиенти на електроенергия. Това съобщиха от БСК.

Според решението, предложено от н.пр. Владислав Панев, клиентите, присъединени към мрежа високо напрежение, ще получат пълния размер на компенсацията за 2023 г., ако са изпълнили определени критерии за енергийна ефективност и потребление на енергия от ВИ за собствени нужди. Според Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) заложените критерии са неясни, кумулативни и неизпълними.

Донев: Ще прилагаме европейския регламент за справяне с високите цени на тока

В писмо на четирите бизнес организации до председателя на Народното събрание и с копие до председателите на всички парламентарни групи и парламентарните комисии по енергетика и по икономическа политика и иновации, както и до министрите на енергетиката и на икономиката и индустрията, се казва:

"Решението е навременно и ще осигури за година напред предвидимост и конкурентоспособност за малките и средни предприятия в България. Посочената в т. 2.2 на решението базова цена от 200 лева за мегаватчас е и средната за европейските МСП цена на електроенергията. Ние приветстваме този подход за МСП! Не така стои въпросът с определените компенсации в т. 2.1 от решението за потребителите от базовата индустрия.  На прага на рецесия и намаляващи поръчки в енергоинтензивната индустрия се нанася тежък удар върху предприятията! По данни на европейски регулатори, нашите конкуренти от базовата индустрия в Европа плащат електроенергията си по 135 лв./MWh! А решението на НС, вместо да дефинира условия за увеличаване на компенсациите (намаляване на цената на електроенергията) за предприятията от базовата индустрия у нас под 200 лева за мегаватчас в съответствие с добрите европейски практики, в действителност намалява размера на компенсациите и увеличава цената над тази, определена за МСП, в размер на 200 лева".

Правителството ще реши дали и фирмите да плащат за компенсации за скъпия ток

Според работодателите за пореден път зле обмислени според тях предложения се приемат без обосновка във вреда на икономиката. Базовата индустрия осигурява ликвидността на доставчиците на електроенергия и газ, напомнят от организациите и питат, без плащанията на тази индустрия, кой ще поеме субсидирането на евтините ток и парно за населението.
БТА