Към днешна дата нещата не вървят така, както ни се иска. На политическо ниво комуникациите са изключително по определени теми, когато възникнат. Но на ниво общественост имаме много широки връзки.

Това в интервю за ТАСС посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова. Фрагменти от него са публикувани в профила на посолството на Москва във Фейсбук.

Волен Сидеров и русофили протестираха срещу спирането на руски телевизии

В него тя разказва как българите обичат Русия и помнят помощта, която страната е оказвала на българите. "Нашата съвместна история е най-добрият лобист на Русия, защото тук на всеки километър има паметник на руските войници, улици са кръстени на нашите герои. Тоест това само по себе си е най-силната част от нашите отношения. Ако говорим за политически отношения и следващите избори, то не очакваме нищо интересно и нищо принципно ново от тези избори. Не мисля, че в момента отношенията ще се променят драстично", допълва Митрофанова.

Тя определя българите като "русофилски народ" и напомни, че през последните дни у нас дори е имало протести срещу забраната за излъчване на руски медии.

Митрофанова благодари на „болшинството от българите“, които се отнасят позитивно към Русия

"Напоследък в София и други градове на България се провеждат проруски акции, акции срещу въведените антируски санкции, които пречат на развитието. Вашата не дипломатическа, а лична оценка за подобни събития?", питат от ТАСС посланик Митрофанова. А тя отговаря: "Бих казала, че българите все пак са русофилски народ. Не харесвам думата "русофили", но въпреки това българите са хора, които имат много добро и грижливо отношение към Руската Федерация. Затова не е изненадващо, че имаше протести за премахване на санкциите, срещу закриването на руските телевизионни канали. Оксиморонът, който се изрече в Европейския съюз - че забраната на руските медии е борба за свободата на слово - всеки нормален човек разбира, че това е поредната глупост. Затова тук се проведе доста голяма демонстрация. Друг е въпросът, че не смятам, че ще има някаква промяна. Виждаме, че в Европа хората изискват едно нещо, а политическият елит прави каквото му се каже отвън.