/ БТА

Нашата подкрепа за Украйна, както досега, трябва да продължи като част от една силна и обединена Европа, заявява съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш премиер Кирил Петков в пост във Фейсбук. 

„Само два месеца след началото на войната като министър-председател бях в Киев и Буча. Минавахме покрай блок, като тези в Младост 4, само че преполовен от руска ракета. Спряхме и излязох да видя разрушението отблизо. Там, между взривените тухли и цимент, видях детска играчка, или това, което бе останало от нея – никога няма да забравя тази картина“, спомня си той.

Подкрепата за свободата на Украйна не е просто политически акт - това е морален дълг към бъдещите поколения. Докато стоях там, пред разрушения блок в Киев, разбрах, че мълчанието пред агресията означава съучастие. А ние, българите, знаем твърде добре цената на свободата, за да останем безмълвни“, пише Петков.

„Аз съм горд, че в началото на войната България помогна на Украйна да се противопостави на агресора. Над 40% от всички снаряди, които Украйна използваше в първите дни, за да защити територията си, бяха произведени в България“, посочва бившият министър-председател. 

„Идеята да замразим руските финансови активи също беше българско предложение и това днес дава сила на Европа да бъде на масата на преговори. Няма как да има "сделка" за мир, докато не се реши какво да се прави със замразените в Европа 210 млрд. евро руски авоари. Нека да не забравяме, че преди санкциите Русия изнасяше стоки и услуги за над 240 млрд. към Европа, така че европейският пазар е един от най-важните за Русия. Тези два фактора, превръщат Европа в основен фактор в решаването на конфликта“, посочва той. 

„Горд съм, че бях част от този исторически момент, когато България удържа и на заплахата от спиране на руския газ и застана с високо вдигната глава от правилната страна на историята. Горд съм, че вече не сме зависими от руския газ, както и че изгонихме руските разузнавачи които работиха срещу интересите на България, която те определиха като “вражеска държава”, пише още Кирил Петков. 

Той заявява, че българската армия не трябва да се праща по време на войната да се бие на фронта в Украйна, но подкрепата за Украйна трябва да продължи. „Аз бих насърчил европейските лидери да използват руските замразени средства за помощ на Украйна и нека изборът бъде даден на Русия: техните пари да бъдат използвани за оръжие срещу тях или, ако се съгласят на нормална мирна сделка, да бъдат използвани за възстановяването на Украйна. Независимо какъв вятър идва от САЩ, аз не бих подменил реалността, а тя е, че Русия е агресор и диктаторът е Путин“, пише Петков.

Според него мир, при който Русия ще си вземе заграбените земи като пълен победител, а САЩ да си вземат за поколения напред минералните ресурси на Украйна, е „дълбоко неморален и несправедлив“.

„Европа е силна. Европа е единна. Бъдещето на Украйна е в Европа. А Путин трябва да разбере, че сферите на влияние са част от миналото. Това е важно не само за Украйна, но и за нас! Да не забравяме, че руският военен ботуш неведнъж е стъпвал на българска земя и независимо от историческите събития, винаги е мечтал да държи нашите земи под свой контрол“, заявява Петков.  

Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес чрез видео връзка в конференция, с която ще бъде отбелязана третата годишнина от пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Форумът се организира от украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха по-рано от правителствената пресслужба. В Киев ще бъдат лидерите на Европейския съюз (ЕС) Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня