/ БГНЕС, архив
Парламентът прие промени в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на първо четене. Законопроектът беше единодушно подкрепен с 97 гласа "за". Промените са внесени от Данаил Кирилов от ГЕРБ и Хамид Хамид от ДПС.

В обхвата на закона се добавят директорът на Националната следствена служба (НСлС) и неговите заместници. Предлага се обаче изключване на общинските съветници от обхвата на закона. Целта е да се избегне блокиране на системата на деклариране на лицата, заемащи висши публични длъжности, посочват вносителите.

БГНЕС

Увеличава се от "над 1000 лв." на "над 5000 лв." прагът за декларираните доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година.

Антикорупционната комисия ще може да конфискува имущество и при прекратени производства

Промените предвиждат уведомяване на съответните лица, заемащи висши публични длъжности, за установено несъответствие в размер до 5000 лв., като се дава възможност да направят корекция. При установено несъответствие в размер на не по-малко от 10 000 лв., антикорупционната комисия ще предприема действия за изпращане на материалите от проверката на Националната агенция за приходите. При установено несъответствие в размер на не по-малко от 20 000 лв., комисията ще приема решение за извършването на проверка на имущественото състояние на лицето, заемащо висша публична длъжност.

20 декември: НС прие окончателно промените в антикорупционния закон

Със законопроекта се създава възможност Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) да бъде освободена от заплащане на държавни такси, независимо от изхода на делото, тъй като вземането на държавата е с публично-правен характер.

БГНЕС, архив

Предвижда се декларации по силата на закона да подават и служителите в администрациите на омбудсмана и на Конституционния съд.

До 5000 лева глоба и полицейски конвой, ако сме призовани и не се явим в КПКОНПИ

Борис Ячев и Христиан Митев от Обединените патриоти изразиха несъгласие с предложението от обхвата на закона да бъдат изключени общинските съветници. Ячев посочи, че е готов да подкрепи увеличаване на правомощията на антикорупционната комисия.
БТА