„До момента има интервю, според което моето име фигурира в някакъв сигнал до прокуратурата. Според досега описаната конструкция няма как моето име да е замесено точно с тази сделка. Няма нито обвинение, нито аз съм обвиняем".
Това заяви за "Здравей, България" бившият енергиен министър Трайчо Трайков.
Поводът за това изказване е обвинението на председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, че Трайчо Трайков е участвал в сделка, ощетила държавата с милиони. Става въпрос за това, че според Мавродиев на българската фондова борса са били продадени остатъчните дялове на едно от ЕРП-тата - ЕВН, по такъв начин, че цената е била много занижена.
Според Трайчо Трайков е било успех, че дори и тези пари (94 милиона - бел. ред.) са били взети.
По негови думи, тогава, когато е била направена сделката, Е.ОН са търсели отчаяно на кого да продадат компанията и след като успели, напуснали България.
„Сделката се ръководи от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и нито министърът, нито министерството имат някакво отношение към това. В случая, правейки сделката на борсата, там важат правилата на Комисията за финансов надзор. Така че имаме две независими институции, които сами по своите правила, извършват процедурата и са одобрили проспекта и начина на провеждане на сделката", поясни Трайков и допълни, че и тогава Стоян Мавродиев е бил начело на Комисията за финансов надзор.
Бившият енергиен министър намекна, че се прокрадва подозрение, че действията на Стоян Мавродиев са вследствие на желанието му да се хареса на новите управляващи.
„Вероятно неговата позиция е в обсега на внимание на новите управляващи. Знаем, че те взимат присърце всички възможности за назначение в държавната администрация. В някакъв смисъл съчувствам на г-н Мавродиев, че трябва да се представи добре пред тях, но действително той е кадър и назначение на ГЕРБ", допълни още Трайчо Трайков.
Относно намалената цена на тока, бившият министър заяви, че за всеки експерт е ясно, че това намаление се финансира с дефицит в енергетиката, но след това парите ще трябва да се върнат с лихвите.
„Може известно време да взимаш пари назаем, но след това трябва да ги върнеш", заключи Трайков и даде пример с южната ни съседка Гърция.