Над 8 часа продължиха дебатите по вота на недоверие
Над 8 часа продължиха дебатите по вота на недоверие / netinfo

Над 8 часа продължиха дебатите в парламента по искането на опозицията за оставка на правителството заради неговата корумпираност. Четвъртият вот на недоверие към кабинета за първи път беше съпроводен от улични протести.

Според опозицията правителството е възприело корупцията като начин на управление, мнозинството пък обвини десните и „Атака” в респект от силата на тройната коалиция и липса на алтернатива за управление.

Единици бяха депутатите от опозицията, които разполагаха с конкретни доказателства за корупция.

Председателят на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов връчи на премиера Сергей Станишев папка със сигнали, сред тях и анализ за контрабанда в Агенция „Митници”, според който държавата губи 500 милиона лева от продажба на спиртни напитки.

В изказването си от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ Иван Костов открои шест механизма за корупция в управлението. Нарочно напълно беше обезсилено Следствието, за да се премахнат възможностите да бъдат разследвани сложни престъпления, каза Костов.

По думите му разпределението на облагите в тройната коалиция по схемата на БСП фондовете за инфраструктура и енергетика, на Доган – фондовете за земеделието, околната среда, бедствията, Държавния резерв, а Сакскобургготски – заграбените от държавата имоти. България не получи финансиране от ЕС като член, страната ни макар и най-бедна сред останалите стана спонсор на ЕС, заяви Костов.

Председателят на Парламентарната група на Българска нова демокрация Борислав Ралчев поиска временна анкетна комисия в парламента да изготви общ проект за промени в избирателната ни система. Разчитате, че с каквото изкарате сега, ще си купите следващите избори, подчерта председателят на Парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов. Ако на опозицията не й достигне да направи така, че да си отидете, българските граждани ще ви отнемат правото да управлявате на изборите, добави той.

Павел Шопов от „Атака” обяви, че България се управлява не от българи и отново призова председателя на парламента Георги Пирински да подаде оставка, защото не бил български гражданин.

Независимите депутати от Единната народна партия на Мария Капон заявиха, че внасят промени в Закона за обществените поръчки, за да се ликвидират потенциалните условия за корупция в този сектор.