"Не спираме да работим по проблема. Проведохме срещи с кмета и обл. управител на Плевен и област Плевен, с кмета на Шумен и Търговище. Обсъдихме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки. Всички се обединяваме за единствена и безалтернативна мярка изграждането на язовир „Черни Осъм“, за да може две области - Ловеч и Плевен, да бъдат с нормално водоподаване. Но това ще стане не по-рано от 10 г.". Това каза на брифинг министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди.

"Кметовете на всички населени места, съвместно с МРРБ, да започнат активна работа по подмяна на вътрешноводопреносната мрежа, за да намалим водозагубата, която е над 60% в съответните градове", допълни Коритарова. 

Премиерът разпореди на МОСВ спешни действия заради безводието у нас

По думите ѝ ще продължат да следят обемите на язовирите, за да може да се регулира водоподаването.

"Свидетели сме на ясно изразено засушаване. То не е само в България, а и из целия европейски континент, заради покачването на температурите. Благодаря на кметовете на Шумен и Търговище, че търсят методи за решаване на проблема със засушаването", каза от своя страна министърът на околната среда и водите Петър Димитров.

Той допълни, че са се обединили около изграждането на т.нар. система "Дунав".

Коритарова и Димитров са се разбрали да представят пред Министерския съвет един обобщен доклад за това какви мерки са набелязали.

Според Коритарова трябва политическа воля и системна работа в тази посока.

Димитров коментира, че причината за липсата на вода е свързана не само с климатичните изменения, но и с водопреносната система.

Кметът на Плевен Валентин Христов обясни, че с тези нови режими се затруднява работата в лечебните заведения, детските градини, яслите, училищата, в големите обществени сгради, както и че това е предпоставка за възникване на епидемии, поради липсата на хигиена.

Проблемът, по думите на градоначалника, не може да бъде решен само с възможностите на Плевен и областта. "Проблемът с водата в Плевен е от годиниНяма чудо, което да пусне водата веднага в града. Единственото дългосрочно решение е изграждането на язовир "Черни Осъм", заяви той.

"При установяване на проектите ще потърсим отново съдействие от държавата, защото бюджетът на една община не е достатъчен", добави кметът на Плевен и посочи, че част от селата също са на режим.

Министър Димитров съобщи, че още друга седмица ще свика Висшия консултативен съвет по водите, където ще бъде представена ситуацията със засушаването в страната.

Сигнал до министър-председателя беше изпратен от областния управител на Шумен, който докладва сериозната ситуация в региона. Язовир "Тича" е основен източник на водоснабдяване и осигурява питейно-битовото водоснабдяване на стотици хиляди домакинства в областите Шумен и Търговище. Сигнал е изпратен до премиера и от областния управител на област Плевен. Главчев разпореди свикването на среща в МРРБ.

 На срещата присъстваха министърът на околната среда Пламен Димитров и на регионалното развитие Виолета Коритарова, кметовете на Шумен и Търговище, и областният управител на Плевен.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня