Липсват лекарства за транплантирани пациенти в аптеките
Липсват лекарства за транплантирани пациенти в аптеките / снимка: БГНЕС, архив
Липсват лекарства за транплантирани пациенти в аптеките
70902
Липсват лекарства за транплантирани пациенти в аптеките
  • Липсват лекарства за транплантирани пациенти в аптеките

Поредна липса на животоподдържащи лекарства за трансплантирани в родните аптеки. За това сигнализираха пред Дарик от Федерация Български пациентски форум. Оттам уточниха, че медикаменти, наречени имуносупресори, които не позволяват на организма на пациента да отхвърли трансплантирания орган, няма както в София, така и в Пловдив.

Аптеките в двата града не са получавали подобни лекарства, а фирмите, производители ги били пуснали в мрежата още от средата на миналата седмица. Т.е. причината е в бавене от страна на дистрибуторите, твърди председателят на пациентската организация Иван Димитров, описвайки случващото се като рецидив.

„Обадихме се в аптеките и те ни обясниха, че нямат имуносупресори въобще, нямат ги като количество. Обадихме се във фирмите и оттам ни казаха, че още в средата на миналата седмица са ги дали. Дистрибуторите на медикаментите за трансплантирани явно са се забавили при доставката към аптеките. Миналият месец го направиха в пловдивска област, но ние една седмица по-късно оправихме проблема. Сега обаче го правят втори път - рецидив - като този път и в София няма лекарства. Вариантите са два - или се прави нарочно, или правят веднага паралелен реекспорт и пациентите остават без лекарства”, обясни Димитров.

Имуносупресорът е лекарство, което не позволява на организма да създава антитела срещу присадения орган. Т.е. тези медикаменти се приемат цял живот, за да могат да потискат имунната система и присаденият орган да продължава да работи.

Когато тези лекарства не се приемат, още в първите 24 часа организмът започва да създава антитела срещу органа. Което означава, че след 48-ия час е възможно да започне реакция на отхвърляне, което да застраши здравето и живота на трансплантираните.

„Който няма количества от тези лекарства вкъщи, е подложен на тотален риск. Да не говорим, че едно овладяване на една реакция за отхвърляне ще струва на държавата, на всички нас, минимум 110 000 лева. Да не говорим за човешкия аспект, тъй като 50% от живота на органа, който вече е направил реакция отхвърляне, приключват”, коментира още Димитров.