Законопроект за ратифициране на Международен договор „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ подкрепи парламентарната комисия по отбрана. Предложението е внесено от Министерския съвет на 13 януари тази година. "За" гласуваха десет народни представители, нямаше против, а петима се въздържаха.
Международният договор е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната Актуализиран проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили“, пише в мотивите на законопроекта. С реализирането на проекта на международен договор новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) за ВМС на България ще придобият способности за комуникационна сигурност и ще могат да осъществяват защитен обмен на тактически данни с корабни платформи и въздухоплавателни средства на Алианса посредством инсталираните на борда им системи Link 22.
През 2025 г. пред Военноморските сили предстои трудна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби, каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на провелия се преди дни в Щаба на ВМС анализ на състоянието и подготовката през 2024 г.
Настоявам, ако икономическите възможности на държавата позволяват, за България да се заделят 2,5 % разходи за отбрана от Брутния вътрешен продукт (БВП). Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов по време на днешното си изслушване в парламентарната комисия по отбрана.
Кабинетът одобри договора за придобиването на нов модулен патрулен кораб за ВМС
Завършихме миналата година на ръба на 2 %, отбеляза Запрянов. По думите му при 2 % не може да очакваме ускорена модернизация. Под 2 % не трябва да се пада, добави министърът.
Първите два самолета F-16 ще ги получим края на март – началото на април, каза Запрянов.
Преди по-малко от седмица България получи първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, САЩ.
Успяваме да наваксаме изоставането, мисля, че няма да имаме пречка април да приемем самолетите, отговори Запрянов на въпрос, свързан с готовността на авиобазата "Граф Игнатиево". Някои проекти обаче се бавят. Забавя се сградата за тренажорите, които са готови и чакат на съхранение в САЩ. Договорът за сградата е от 2020 г., имаме уверение, че до края на юли ще бъде завършена, посочи министърът.
Летателните часове на F-16 ще бъдат съгласно изискванията по стандартите на НАТО. Ако прочетете, че пилотите в НАТО летят по 120-140 часа, това не са часове на бойната техника във въздуха, голяма част от тези летателни часове се отработват на тренажорите, коментира още Запрянов.
Предвижда се да се преработи в положителна посока наредбата, свързана с размерите на допълнителни възнаграждения за специфични условия при изпълнение на военната служба на военнослужещите и за специфични условия на труд, обясни още Атанас Запрянов.
Заплатите са изплатени, имаме многократно увеличение на кандидатите за военна служба, отговори министърът на въпрос относно увеличението на възнагражденията на военнослужещите от 1 януари тази година.
Предварителният подбор за висшите военни училища показва ръст на кандидатите за курсанти, каза Запрянов. Министърът посочи, че може за първи път от много години да бъдат попълнени местата за курсанти в Националния военен университет, Военноморското училище, както и Военновъздушното.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.