Опитът за атентат срещу Иван Гешев няма аналогия в новата история на България, защото това е действащ висш магистрат. Това заяви пред NOVA експертът по сигурност Славко Велков.

Опит за покушение: Взрив до колата на главния прокурор Гешев (ОБЗОР)

По думите му следите на мястото на взрива не са причинени от осколки, а по-скоро от ударната вълна. Тя би могла дори да обърне бронираната кола, с която главният прокурор се движел. Велков допълни, че мястото е подбрано, защото скоростта там е около 30-40 км/ч.

„Ако това е така, както го виждаме, и както се представя, можем да го квалифицираме като акт с много, много висока степен на обществена опасност, и който не е с ограничена цел сплашване, а убийство”, коментира още експертът по сигурност.

Винаги има резервни маршрути и те са съобразени с оперативната обстановка и степента на заплашеност, ако има такава. Те се избират от шефовете на екипите за охрана, каза още Славчо Велков. Според него е възможно част от колите на кортежа да са били с проследяващи устройства.

„Ако на резервните маршрути, по които е трябвало да се движи главният прокурор, бъдат открити подобни устройства, това може да означава, че работата е изключително сериозна”, заяви експертът.

Мащабно разследване и нов оглед на мястото на инцидента с главния прокурор
 

Темата коментираха и политологът Иво Инджов, експертът по пътна безопасност и бивш началник на КАТ-София Тенчо Тенев, преподавателят по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в СУ „Св. Климент Охридски” Стойчо Стойчев и криминалният психолог Росен Йорданов.

Според Йорданов големият проблем е фактът, че „някой си позволява да атакува главния прокурор, който би трябвало да е един от най-охраняваните хора в държавата”. Той подчерта, че след убийството на Андрей Луканов, това е вторият случай на посегателство върху висш държавен чиновник.

„Мисля, че е имало и хора, които са чакали автомобилът да спре и евентуално да продължат с атентата спрямо главния прокурор”, каза експертът по пътна безопасност Тенчо Тенев. По думите му извършителите вероятно са знаели, че бронираната кола на Гешев няма да пострада кой знае колко от подобен взрив и са имали възможност да стрелят по него. По думите на Тенев служителите на НСО са действали по протокол и са извели главния прокурор далеч от мястото на атентата.

Иво Инджов подчерта, че хората в социалните мрежи не вярват на истинността на случилото се, което означавало, че институциите у нас са дискредитирани.

Стойчо Стойчев коментира, че се връщат прийоми от 90-те години на миналия век.
 

Инцидентът с кортежа на Гешев е терористичен акт. Взривното устройство не е от най-мощните, но безспорно е предвидено за убийство. Джипът му вероятно е бил достатъчно защитен за това количество взрив. Това каза за "Твоят ден" ген.Румен Миланов, бивш шеф на НСО.

"Въпросът е къде е поставено взривното устройство, какво представлява - дали е самоделно, или пехотна мина. Това ще се види от експертизата. Следващият изключително важен въпрос е как е задействано - дали без, или с наблюдение, чрез телефон, друго устройство или радиосигнал. Ако това е задействано на място, там трябва някой да наблюдава целия процес", заяви Миланов. 

По думите му по правило предварително се уточняват маршрутите на главния прокурор, но често има различни варианти, които се избират в последния момент. "Явно има информация за движението на главния прокурор и има предварителна подготовка. Иска се време за неговото инсталиране. Това е случай, при който емоциите в прокуратурата са по-значими от друг път", смята той. 

Според него е възможно целта да е била сплашване. "Главният прокурор е бил със семейството си, бил е с децата си. Един взрив е щял да предизвика стрес в децата му. Идва въпросът за една мащабна оперативно-издирвателна дейност, както и усилена охрана на НСО. Трябва да бъдем много внимателни с говоренето. В охранителната работа реагирай веднага, в оперативната - не бързай. Всяко изявление крие информация, която може да е полезна за извършителите", подчерта генералът.  
nova.bg