Е. Поптодорова: България е на масата на преговорите в ЕС
Е. Поптодорова: България е на масата на преговорите в ЕС / netinfo
Много бързо тържеството във Вашингтон по повод първата годишнина от членството на България в ЕС, което посолството направи, стана спомен. Това всъщност е добре, тъй като празничните моменти се случиха по най-добрия начин и също така бързо преминаха, за да пристъпим към делова работа, към ежедневието на член на ЕС. Това каза посланикът на България в САЩ Елена Поптодоров в интервю за Дойче Веле и Дарик радио.

Може би сега особено ясно се вижда предимството да си вътре, вместо отвън на тази най-успешна досега интеграционна форма на държави в света. Във Вашингтон става срещата в конкретния и в общия политически смисъл между Европа и Америка. Във Вашингтон стават всички по-важни срещи между тези, според мен, исторически обвързани и в миналото, и в бъдещето партньори на световната сцена. И България е част от тази вече редовна обстановка на разговори, консултации, на взаимно информиране и на вземане на общи решения. България е „на масата” - може би това е най-краткият начин, по който мога да опиша промяната, която настъпи.

Има ли отражение това, че сега България е член на ЕС върху двустранните договорености със САЩ?

Разбира се, че има отражение. То е в две посоки. От една страна трябва да се ревизират някои стари спогодби и споразумения със САЩ, които не са били съобразени с директивите на ЕС, с които вече България е задължена да се съобразява. И това е основно в областта на икономиката, търговията, авторското право. Същевременно, по онези големи въпроси, които са европейски въпроси, България вече има предимството да бъде част от европейското семейство. И може би визите са най-добрата илюстрация за това. Ние сме част от общото европейско усилие за включване на цяла Европа, на целия ЕС, в безвизовата програма на САЩ.

Между ЕС и САЩ има ред различия по големи международни въпроси. Създава ли това напрежение между България и САЩ?

Напрежение в тази ежедневна и съвместна работа няма. Има ясно заявяване на позиции. Защото, когато се провежда трансатлантическия диалог, по каквато и да било тема, сядат държави и политици, които фактически са се събрали заедно поради общи цели. Ако има различия в оценката на целите, в начините на постигане, то пак се отработва съвместно. Да, има различия и в момента - различия по някои търговски въпроси. Има различия по голям политически въпрос, какъвто е климата например. Същевременно Америка под влияние на европейската позиция промени и омекоти своите виждания по отношение на промяната на климата. Близкият Изток е друг такъв пример… Но стават все повече случаите на конкретни политически въпроси, по които не само няма напрежение, а напротив, отработват се предишни различия. И всичко дава много добри очаквания за бъдещето.