Предстоят широки дискусии за пенсионните промени
Предстоят широки дискусии за пенсионните промени / снимка: БГНЕС, архив

Предстоят широки дискусии за промените в Кодекса за социално осигуряване, даващи възможност за преместване на парите на хората от универсален пенсионен фонд към Държавното обществено осигуряване, каза при парламентарния контрол
вицепремиерът Ивайло Калфин.

Възможността за избор къде да бъде пенсионната осигуровка е важна за цялото общество, иначе нямаше да се правят тези обсъждания, каза Калфин.

От своя страна в Пловдив финансовият министър Владислав Горанов посочи, че трябва да сме много чувствителни към това как се управляват милиардите спестени наши средства в пенсионните фондове.

„Трябва да се внимава дали наистина ще бъдат постигнати целите на това спестяване, особено когато човек вече няма доход и е в пенсия", добави министърът, цитиран от Фокус.

По думите му при 40 години управление на една инвестиция и слабо развит капиталов пазар рисковете са големи. Според него, новината от вчера за отрицателната доходност на пенсионните фондове не е добра. Независимо от това, че през годините пазарите са се развивали неблагоприятно заради финансовата криза, не е добра новина, че по този начин разчитаме да получим адекватна пенсия.

Горанов смята, че години наред е имало пълно мълчание по тази тема и много от хората не знаят дори в кой пенсионен фонд са осигурени. Той посочи, че след като темата е поставена на дебат хората ще започнат да се интересуват.