Бюджетен дефицит от половин процент в края на годината очакват от Международния валутен фонд. Това съобщи ръководителят на мисията на фонда у нас Бас Бакер. Според него не е изключено в края на годината страната ни да постигне балансиран бюджет, но това ще бъде сериозно предизвикателство.
И през 2010 година ще има бюджетен дефицит от два процента от Брутния вътрешен продукт, прогнозираха от Международния валутен фонд. Според Бас Бакер през първите седем месеца на годината фискалната политика на страната ни не се е приспособила към новите икономически условия. „В резултат 6,3-процентния излишък от първите седем месеца се превърна в малък дефицит. Без мерки - фискалният дефицит в края на годината може да достигне до 3,5 % от Брутния вътрешен продукт", категоричен бе Бакер.
Той приветства структурните реформи в митниците и приходната агенция, но препоръча допълнително свиване на харчовете. Според него ако се стигне до дупка в бюджета в края на годината, трябва да се намерят конкретните причини за това.
„Една от лошите причини може да бъде, че защото харчовете са много по-големи от очакваното. Друга причина може да бъде, че икономиката не се развива толкова бързо, колкото са очакванията за това", коментира Бакер.
От фонда прогнозираха спад на Брутния вътрешен продукт с 6,5 % за тази година и с 2,5 % в края на 2010 година. Очакванията за инфлация са за 1,5 на сто в края на 2009-та и 1,6 на сто - догодина.
Бакер препоръча плановете за намаляване на осигуровките пенсия да се осмислят в рамките на цялостна пенсионна реформа.