Мейстад: Имахме проблеми с някои проекти
Мейстад: Имахме проблеми с някои проекти / netinfo

Интервю на Калиман Мечкаров с президента на Европейската инвестиционна банка Филип Мейстад.

Вие имате голям опит, притежавате и ноу-хауто, какъв съвет бихте дали на българското правителство по отношение на това, как бихме могли да усвоим средствата, които ще ни предоставите по-възможно най-ефикасния начин?

Основният приоритет на Европейската централна банка е да помогне на България да усвои средствата, които идват от бюджета на Европейския съюз – структурните фондове, кохезионния фонд. Това, за което говорихме с правителството и специално с министъра на финансите Пламен Орешарски е как да си сътрудничим с цел тези средства да се използват по- възможно най-ефективния начин.

Мисля си, че българското правителство е приело правилната политика. Те решиха да направят дългосрочна програма за изграждане на инфраструктурата за целия период от 2007 до 2013 година. Много е важно да се вземе решение кои проекти ще имат приоритет и те трябва да бъдат записани в националната стратегия. Вие знаете, че заедно с Европейската комисия България ще изготви и приеме Националната стратегическа референтна рамка, която всъщност представлява националната програма за следващите години.

Според Вас кои трябва да бъдат приоритетните проекти за България?

Мисля си, че България трябва да инвестира в инфраструктурата – в пътища, магистрали, както и в сектора транспорт. Много важно за страната ви е да инвестира и в образованието. За развитието и конкурентноспособността на икономиката ви е от изключително значение да има добре подготвени кадри.

През последните 15 години Европейската инвестиционна банка е инвестирала над 1,2 милиарда евро в България. Имало ли е проблемни проекти?

Не трябва да ги крием, че сме имали проблеми с проектите, които сме финансирали. Става въпрос за инфраструктурни проекти, например моста на река Дунав Видин-Калафат. Също така сме имали проблеми и по няколко проекта за изграждането на пречиствателни станции за отпадни води. Става въпрос за проблеми, които са свързани със закъснение. Това, което трябва да направи българското правителство в следващите години, е да подобри капацитета на администрацията, за да може проектите да не се бавят, а да завършват в срок.

След като България бъде приета в ЕС, с какво ще се промени политиката на ЕИБ към страната ни?

В съответствие със статута на Европейската инвестиционна банка, България ще стане съакционер след присъединяването си към Европейския съюз. По предварителни данни размерът на записания дялов капитал на страната ви ще бъде 296 милиона евро, като 5% или 14 милиона и 800 хиляди евро ще се заплатят на осем равни вноски в периода 2007 – 2011 година.

Акционери на банката са всички страни-членки на ЕС. България ще има представител в Европейската инвестиционна банка и ще взима участие във всички решения. По този начин страната ви ще бъде внедрена и ще има по-голяма тежест при вземането на решения. Това означава, че нашите действия ще бъдат още по-свързани и по-близки до нуждите на България.