Да бъде прекратявана месечната помощ за отглеждане на дете до завършване на средно образование във всички случаи, в които детето, за което се получава, стане родител. Това реши парламентът на първо четене с промени в Закона за семейни помощи за деца, предлагани от Министерския съвет.
Законодателят дава възможност, ако непълнолетният родител продължи да посещава редовно училище, да има право на еднократна помощ в размер, съответстващ на размера на прекратената помощ.
Разпорежда се и връщане на някои от получените еднократни помощи в случай, че до навършване на 2-годишна възраст от детето, то бъде настанено за отглеждане извън семейството, но само поради виновно поведение на родителя или лицето, което го отглежда.
По отношение на предоставянето на еднократна помощ на майките-студентки, която ще се изплаща на две равни части, се предлага и въвеждането на допълнителни условия. Майките следва да са записани редовна форма на обучение към датата на раждане на детето, да не са осигурени и да не получават обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване.
Предлага се и санкция - лишаване от месечни помощи на лицата, които недобросъвестно са ги получили, но за срок, не по-дълъг от една година.
Еднократна помощ ще може да се получава и при осиновяване в страната, без доходен тест и в размер не по-голям от размера на помощта при раждане на първо дете. Предлага се еднократните помощи при раждане на първо, второ и трето дете да са с по-висок размер от помощта за четвърто и следващо.
Кабинетът одобри нов модел за отпускане на детските добавки
Увеличават се и основанията за предоставяне на помощите в натура, като към сега съществуващите -"неполагане на грижи за детето" и" неизползване на помощите по предназначение", се добавя "неоказване на съдействие при прилагане на мерки за закрила по смисъла на закона за закрила на детето".
Разпоредбата за майките студентки трябва да се прилага преди новата академична година, а останалите текстове ще бъдат предвидени в закона за държавния бюджет за 2016г., обясни вицепремиерът Ивайло Калфин.
От БСП настояха за въвеждане на семейното подоходно облагане и обвързване с него на размера на детските пари.
Същата теза защитиха и Патриотите, чиито текстове не бяха приети. Те предлагат право на семейни помощи да имат: пълнолетните бременни жени-български граждани; както и пълнолетните бременни жени - чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си у нас, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по които България е страна.
Вносителите от "Атака" също искаха право на пари за отглеждане на дете да имат само навършилите пълнолетие с аргумента, че така ще се ограничи явлението "деца раждат деца", както и ще се попречи на определени групи от обществото да взимат семейни помощи за финансово и икономическо облагодетелстване от системата за социално подпомагане.
ПГ на БДЦ имаше контрапредложение - всяко българско дете да получава детски добавки, независимо от дохода на родителите, да се стимулира раждаемостта с възприемането на двудетен и тридетен модел като средство за ограничаване на негативните демографски тенденции в страната. Текстовете не бяха одобрени от пленарната зала.
Източник: БТА