Авторският проект „Отвъд мечтата“ на дванадесетокласниците Михаел Младенов и Николай Николов бе отличен с награда за мотивация на тазгодишната конференция на Ученическия институт по математика и информатика към БАН. Мултимедийното приложение се състезава в категорията „Информатика и информационни технологии“, а научен ръководител на проекта е Станислава Каменова – старши учител по информатика и информационни технологии.
Директорът на Профилираната природо-математическа гимназия Татяна Василева награди шестима възпитаници на училището за активна състезателна дейност и участие в ученическата конференция. Това са: Ана Йорданова, Божидар Станчев, Ивайло Вутов, Михаел Младенов, Николай Николов и Йоана Лалковска.
Над 80 ученици от математически и общообразователни гимназии от цялата страна участваха в конкурса. Те представиха общо 63 авторски проекта по математика, информатика и информационни технологии. Членове на комисията по награждаване бяха проф. дмн Емил Колев - ръководител на УчИМИ и председател на журито по математика, Емил Келеведжиев - заместник‐ръководител на УчИМИ и председател на научното жури по информатика и информационни технологии, инж. Владимир Уручев – евродепутат, Алексей Христов - програмен директор на Американска фондация за България, Галина Евденова - началник на РУО – Враца, доц. Златогор Минчев и доц. Дойчин Бояджиев от ПУ „Паисий Хилендарски“.
По време на научното събитие тюторът към програма Research Science Institute доц. д-р Евгения Сендова представи двамата български участници в RSI’2016. Това са Дона-Мария Иванова и Димитър Карев, които споделиха своите впечатления от работата си в школата. Представилите се отлично участници, които не са в последния клас на средното си образование, имат право да се явят на интервюто за определяне на двамата български представители в RSI’17.
За първи път в рамките на конференцията се проведе и семинар за учители на тема „Научно ръководство на ученически проекти”. По време на обучението бяха представени основни насоки за работа с талантливи ученици, разработващи проекти, добри практики и успешни методи за насочване и стимулиране на ученици, както и основните изисквания към научните разработки за участие на националните и международни форуми. Лектори на семинара бяха проф. дмн Емил Колев - ръководител на УчИМИ, Емил Келеведжиев – зам.‐ръководител на УчИМИ, доц. д‐р Тони Чехларова -ръководител на секция „Образованието по математика и информатика” в Института по математика и информатика на БАН, Константин Делчев - докторант в ИМИ‐БАН и Елеонора Павлова - учител по информатика и информационни технологии в Математическа гимназия „Д‐р Петър Берон“, гр. Варна.