По инициатива на Културно-информационния център на българското национално малцинство „Босилеград", Демократичния съюз на българите в Сърбия и Гражданско сдружение „ГЛАС" родолюбиви българи от двете страни на границата почетоха паметта на десетките невинни жертви на сръбския терор в Босилеградско - жестоко престъпление, извършено преди близо един век.
На 15 май 1917 г. сръбска паравоенна част от около 200 главорези, командвани от четническия войвода Коста Печанац, косовски сърбин, поручик от кралската войска, нахлува в Босилеградско, по това време българска територия, избива 32-ма души цивилно население (вкл. две деца) и опожарява Босилеград и селата Горна и Долна Ръжана, Горна и Долна Любата, Горна Лисина. Изпепелени са 317 къщи и стопански обекти, нанесени са материални щети за около 2,5 млн. лв.
За да не потъне в забвение тази кървава страница от историята на Босилеград, преди няколко години тамошната българска общност възстанови запазените до наши дни надгробни паметници на учителя Стою Попов (1875-1917), заклан на прага на къщата си в с. Долна Любата, и на кръчмаря Рангел Гергинов (1872-1917) в с. Горна Любата и повдигнаха инициатива да се постави паметна плоча с имената на убитите жертви. „За съжаление, в Сърбия все още няма готовност за такива начинания, сподели председателят на КИЦ „Босилеград" Иван Николов.
Кметът на Босилеград Владимир Захариев вече две години блокира инициативата на КИЦ „Босилеград" да се сложи паметна плоча в босилеградското гробище на петима български офицери, разстреляни от сръбската армия на 28 юни 1913 г. по време на Междусъюзническата война".
„Целта на сръбските властимащи е да заличат всичко българско и родно, допълва с болка големият поборник за българщината Димитър Треперски. Дай, Боже, един ден тук да дойдат българският и сръбският президент, да запалят по свещичка на гробовете на тези мъченици и да се помолят за упокой на душите им!"
Вместо това обаче, вече близо един век българската държава нехае за паметта на жертвите на сръбската агресия в Босилеградско Краище, а от „братска" Сърбия продължават да идват недвусмислени послания, изпълнени с национална омраза и нетърпимост към българите в Западните покрайнини. Като например неотдавнашната инициатива за издигане паметник на Коста Печанац в Куршумлия...
Сред дошлите да почетат паметта на жертвите на сръбския терор бяха активисти на ВМРО от Мездра, Кюстендил и София, председателят на Общински съвет - Мездра Делян Дамяновски и което е най-радващо - множество ученици от с. Долна Любата. Те запалиха свещички и положиха цветя на надгробията на даскал Стою Попов и на Рангел Гергинов, а отец Йоан (Златко Станойков) - първият свещеник, проповядващ на български език в Босилеградско след 1945 г., отслужи панихида.