Обществено обсъждане
Обществено обсъждане / Дарик Враца
Врачани трябва да платят от джоба си над 9 млн.лв., преведени за несвършена работа
Вариантите пред Враца за справяне с проблема с  неправомерно отпуснатите  пари по Водния цикъл на града, представи кметът Калин Каменов по време на обществено обсъждане. То бе организирано, за да се запознае обществеността със ситуацията, заради която сметките на Общината могат да бъдат запорирани след Нова година, ако не се вземат мерки. А единствената мярка би могла да бъде поемането на нов общински дълг.

В момента, Община Враца трябва да върне на Управляващия орган на Оперативната програма, по която се изпълнява Водния цикъл, над 9 млн.лв. без ДДС. Те са отпуснати преди 4 години на консорциум, който е трябвало да извърши рехабилитация на съществуващия довеждащ водопровод  от язовир „Среченска бара“.

Инвестиции в пътища и образование са акцент в отчета на Калин Каменов

Срещу парите обаче няма извършено реално нищо
. Заради прехвърлянето на недовършената работа по Водния цикъл в нов програмен период, отпуснатите  и не усвоени средства трябва да бъдат върнати. Въпреки многократните покани и писма от Община Враца, изпращани до консорциума „МС-ТЕХНО-ХИДРО” ДЗЗД, до момента от тях няма отговор.

Обществено обсъждане
Дарик Враца

Според кмета до няколко седмици ще има разрешение за строеж и тогава ще се види ще има ли реални действия от страна на Консроциума. Но Калин Каменов категорично изрази съмнения:

По-скоро ще се появи Дядо Коледа от Лапландия, отколкото фирмата, която вече десетки пъти умоляваме с писма, с покани – да започнат рехабилитация на водопровода. Казано на жаргон – От умрял писмо!

Тук в залата не виждам никой виновен или отговорен за взимането на това грешно решение. Убеден съм, че в тази зала няма и да дойде никой, който е носел отговорност по онова време.

Но ако не бъде одобрено решението за нов общински дълг, с който общината да си възстанови средствата, отпуснати на Общината от Управляващия орган, има реален риск

Община Враца да бъде със запорирани сметки. И това е изключително реална опасност, поради простата причина, че вече имаме предупреждение от Управляващия орган, че ако до края на годината общината не върне тези нереализирани средства - ще бъде дадена на НАП. Което означава, че няма да можем да разполагаме със собствените си средства, а те ще бъдат управлявани от Министерството на финансите.

Много би ми се искало срещу тези 9 млн.лв. без ДДС да имаше поне доставени тръби. Е, няма!

Знам, че преди Коледа такива неща не се говорят, но това е грозната истина, скъпи съграждани!“, коментира още Калин Каменов.

Дългът, който се предлага да поеме Община Враца, ще се връща за 15 години, обясни директорът на Дирекция „Финансово-счетоводна дейност” Румяна Маринова. Решението дали да се вземе ще е на общинските съветници.

Ситуацията в момента е коренно различна от това, което обяви Община Враца преди 2 години, на 15.10.2015 г. Тогава в отговор на изказване на народния представител инж. П.Аврамова, че ще има проблеми с довеждащия водопровод, от Общината разпространиха отворено писмо, в което се казваше:  

„Интересен е и зададения от инж. Аврамова въпрос, защо сме превели аванс по договор за строителство, без същото да е започнало. Като бивш зам.-кмет и бивш председател на Общински съвет Враца инж. Аврамова е длъжна да знае условията, при които се превеждат аванси по сключени договори за строителство, както и начина на възстановяването им.

И понеже явно проявява загриженост за изпълнението на водния проект на родния й град, сигурно е запозната и с внесения от Общината актуализиран бюджет и е наясно, че авансът за Среченска бара, ще бъде изцяло възстановен в програмен период 2014 - 2020 г."

https://dariknews.bg/regioni/vraca/obshtina-vraca-smetkite-na-inzh.-avramova-sa-bez-krychmar-1515309

В писмото обаче никъде не се казваше, че авансът ще бъде възстановен за сметка на врачани.