/ Община Враца

12-метровият паметник на Христо Ботев във Враца ще бъде демонтиран за ремонт, съобщиха от общината.

До края на месец февруари ще стартират дейностите по реставриране на паметника на Христо Ботев и ремонтът на съпътстващия архитектурен ансамбъл. 

Паметникът на Христо Ботев във Враца
Дарик Враца

Поради спецификата на проекта, паметникът ще бъде разглобен и ще се поднови от специализирана фирма в София, пишат от общината.

Паметникът Ботев във Враца е разположен на централния площад в града. Това е един от символите на Враца и е един от най-разпознаваемите монументи в областта. Пред паметника всяка година на 1 юни вечерта се провежда тържествена заря-проверка в памет на революционера.

Дейностите обхващат реставрация на близо 9-метровата фигура на Христо Ботев. Ще бъде отстранена корозиралата конструкция, старият заваръчен материал и ще се изработят нови, прилежащият постамент, стената с каменни пана и барелеф, ще се подменят каменните облицовки и ще се монтират нови гранитни плочи. Ремонтът включва и постамента с вечния огън.

христо ботев
Община Враца

Очаква се обновяването на паметника да завърши до 1 юни, съобщават още от Община Враца. Предвидените средства са в размер на 755 723 лв.

Символът на града е открит на 2 юни 1964 година и е дело на скулптора Владимир Гиновски. 

"Дейностите, които предстоят са цялостна ревизия на облицовката на стените, префугиране, както и реставрация на бронзовата статуя. За тази цел ще бъде демонтирана, реставрирана и върната на място. Фигурата ще бъде откарана до специализирано ателие в столицата, а всички други неща, които са по барелефа и могат да се извършват на място, естествено ще бъдат извършени тук", обясни Митко Анатолиев - гл. архитект на община Враца, предава БНТ.

Паметникът представлява 12-метров монумент, изработен от бронз и сив гранит от скулптора  Владимир Гиновски. До паметника гори вечен огън, донесен от Одеса, а върху архитектурните тела има релефи със сюжети от Ботевото творчество и неговия боен път. Според справка на БТА паметникът е част от скулптурно-архитектурен ансамбъл включващ в себе си площад, стилизирано лъвче, шадраван и тревни площи, дело на архитектите Делчо Сугарев и Иван Иванчев. На същото място на 27 май 1890 г. е открит първият паметник на революционера, който е и първият скулптурно-архитектурен паметник в Княжество България. Паметникът, който изобразява Христо Ботев в естествен ръст, е демонтиран през 1955 г. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня