От днес влиза в обръщение новата 10-еврова банкнота, съобщават от Европейската централна банка. Тя е с усъвършенствани защитни знаци и дизайнът й е обновен. На новата банкнота думата „евро" е изписана и на кирилица. Старите копюри ще важат до изтеглянето им от Централната банка на Европа, за което ще бъде съобщено своевременно.
Европейската централна банка е получила потвърждение от националните централни банки от еврозоната, че са направили всичко, за да улеснят приспособяването за новата банкнота на машините за обработка на банкноти и устройствата за проверка за истинност в своите държави.
Новата банкнота от 10 евро е от серията „Европа", съобщават от Европейската централна банка, като уточняват, че тя има редица усъвършенствани защитни механизми.
Холограмата и водният знак съдържат портрет на Европа. Банкнотата включва и „смарагдовозелено число". Когато се наклони, на блестящото число се вижда ефектът на движещата се нагоре-надолу светлина, като то също така променя цвета си от смарагдовозелен в тъмносин. Заради тези и други защитни елементи новата банкнота от 10 евро се проверява лесно посредством метода „пипни, разгледай и наклони".
За да улесни въвеждането на новата банкнота и да осигури максимално широкото ѝ разпознаване, Евросистемата предприе много мерки за допълнителна подкрепа на производителите и собствениците на банкнотообработващи машини и устройства за проверка за истинност, коментира Ив Мерш, който е член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка, отговарящ за банкнотите.
По думите на експерта банкнотата е била на разположение за тестови цели почти десет месеца преди влизането й в действително обръщение, за да има достатъчно време за приспособяването на оборудването.Банкнотите от 10 евро от първата серия ще продължат да се използват, за да бъдат употребени запасите. Те ще бъдат в обръщение успоредно с банкнотите от 10 евро от серия „Европа" и постепенно ще бъдат изтегляни, докато в крайна сметка престанат да бъдат законно платежно средство.
Тази промяна в статута им ще бъде оповестена предварително. На сайта на Европейската централна банка има видеоматериал, в който всеки може да види новата банкнота и да се запознае със знаците, чрез които може да я разпознае. Видеоматериалът е на 23 езика от Европейския съюз