Заради контрабандата на пристанище Варна, България щяла да загуби милиони
Заради контрабандата на пристанище Варна, България щяла да загуби милиони / Sofiq Photo Agency

Това е един огромен успех на Митница Варна със заловеното днес количество цигари. То е два пъти по-голямо в сравнение с 2009 г. и почти три пъти с 2008 г. Това заяви преди минути на Пристанище-Изток финасовият министър Симеон Дянков, който лично дойде на място, за да се запознае със случая. Той допълни, че ако цигарите бяха внесени официално в България, само акцизът им щял да бъде 1,5 млн. лв., а като се прибави и ДДС, което е в рамките на около 300 000 лв., то загубите за държавната хазна щяха да са за около 1,8 млн. лв.

Днес около обяд при рутинна митническа проверка на контейнер бяха открити 498 500 кутии цигари от марката „Виктори” (бяло). Те са били поставени зад 19 броя метални врати. Стойността на контрабандата е в размер на 1 794 600 лв. Самите мастърбоксове, в които са поставени цигарите са без надписи, а кутиите са без бандерол и обясненията по тях са само на английски.

Контейнерът е пристигнал от Китай с кораб „Волос”, който е регистриран на името на фирма „MSC” в швейцарския град Женева. По документи софийската фирма „Борд 17” ЕООД е трябвало да получи 301 броя метални врати от Китай. Нейн собственик е Борис Станойков. Самата фирма е била създадена през декември 2009 г. и все още не е регистрирана по ДДС. Според министър Дянков вече има предположения, че тя е била открита, за да може специално това карго, което й е първо, да влезе в България като контрабанда.

Министърът на финансите съобщи още, че вече лабораторията в Благоевград ще извърши проверка по баркода на кутиите и така ще се установи дали те са произведени в България или в чужбина. Резултатите ще бъдат готови буквално до часове. Той допълни, че работата по случая е в начална фаза и няма задържани лица.

Пред журналисти министър Дянков заяви, че вече са поръчани два нови скенера, които ще бъдат поставени по митниците, особено по морските граници и тези със Сърбия и Гърция. Очаква се към тези два пилотни скенера в най-скоро време да започнат да функционират още осем, които са насочени в борбата с контрабандата с цигари, наркотици, текстил и по-меки материали.