Регионалната здравна инспекция излезе с препоръки във връзка с разпространението на вируса ЗИКА. До момента във Варненска област няма данни за наличието му. За тази година има информация за разпространението му в областите Благоевград, Бургас, Враца, Монтана, Пловдив и Стара Загора.
Увелича се броят на случаите на микроцефалия и други малформации при новородени и случаи с Гилен – Баре синдром при възрастни, за които се счита, че са усложнения свързани с вирусната инфекция, в различни държави в Южна Америка и Карибския басейн, сочат данните на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията – Стокхолм.
ЗИКА се причинява от вирус, който се пренася чрез ухапване от комари, най-често от вида азиатски тигров комар. Нападат за кръвосмучене през деня и се укриват и развъждат близо до човешките жилища. Тигровият комар е установен за първи път у нас през 2011 г. в Бургаска област.
Той се заразява след ухапване на завърнали се от ендемични райони болни и вирусоносители. Заболяването протича без симптоми в голям процент от случаите. При изявена клинична картина симптомите са треска, обрив, болки в ставите, конюнктивит, мускулни болки и главоболие, които отшумяват за 4 до 7 дни.
Разпространението на инфекцията в Латинска Америка е епидемично и в още 10 страни са регистрирани спорадични случаи. През януари 2016г. е регистриран и потвърден първи случай на ЗИКА вирусна инфекция в САЩ. Бяха регистрирани и внесени случаи при хора във Великобритания, Франция, Холандия, Германия и др. Не съществува специфична имунопрофилактика и специфична антивирусна терапия. Лечението на по-тежко протичащите случаи и усложненията е симптоматично.
В момента се наблюдава увеличаващо се разпространение на болестта в Ел Салвадор, Венецуела, Колумбия, Бразилия, Суринам, Френска Гвиана, Хондурас, Мексико, Панама и Мартиниците. Спорадично е разпространението на вируса в Гватемала, Парагвай, Порто Рико, Барбадос, Сейнт Мартин и Хаити.
Пътуващите към засегнатите райони трябва да използват индивидуални предпазни средства срещу комари - дрехи с дълги ръкави и крачоли, които да предпазват откритите части на тялото. Репелентите срещу комари също са препоръчителни.
Бременни или жени, които планират бременност, задължително да се консултират с лекар, преди да предприемат пътуване до засегнати държави, съветват от РЗИ. Пътуващи, завърнали се от засегнати райони преди три седмици и имащи симптоми, трябва да се свържат със своя лекар. Възможно е предаване на ЗИКА вируса и по полов път, затова използването на презервативи намалява риска от предаване на инфекцията чрез спермата.